Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İstanbul’da Yeni Dönem Başlıyor… Parasız Akbil Doldurabileceksiniz!

  • 16 Ekim 2018
  • 344 kez görüntülendi.
İstanbul’da Yeni Dönem Başlıyor… Parasız Akbil Doldurabileceksiniz!
Konu Altı

İstanbul’da yeni dönem başlıyor. Birkaç ay önce gündeme gelen ve tüm Türkiye’de olumlu yorumlar alan uygulama resmen başladı. İstanbulkartlara para yükleyen akıllı dönüşüm konteynerinin ilki İTÜ Ayazağa durağında yer alıyor.

1 binişlik akbil dolumu için minimum 28 atığın geri dönüşüm konteynırına atılması gerekiyor. 2 kuruş, 3 kuruş, 6 kuruş, 9 kuruş gibi geri dönüşüm ücretleri bulunuyor. Pet ve alüminyum şişeler kabul ediliyor. Alüminyum şişeler pet şişelere göre daha fazla ücret veriyor.

Tüm Türkiye’de Yaygınlaşması Bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen geri dönüşüme katkı amacıyla İstanbul Kart doldurma işlemi, tüm Türkiye’de yaygınlaşması beklnen bir proje. Pet şişe ve alüminyum içecek kutularını makineye atarak İstanbul Kart’ınıza bakiye yükleyebiliyorsunuz.

Atılan şişeler ve İstanbulkart’a yüklenecek bakiyeler şu şekilde sıralanıyor.

0.33 litrelik 10 gram ağırlığında pet şişe için 2 kuruş, 0.5 litrelik pet şişe için 3 kuruş, 1 litrelik pet şişe için 6 kuruş, 1.5 litrelik pet şişe için 9 kuruş ödeme yapılacak. Alüminyum içecek kutularında durum biraz daha farklı. 0.33 litrelik alüminyum kutuya 7 kuruş, 0.5 litrelik alüminyum içecek kutusuna ise 9 kuruş ödeme yapılıyor.

130 Adet Pet Şişe = 1 Geçiş Hakkı

Bu durumda İstanbulkartlar için tek geçiş ücreti olan 2.60 TL’yi toplamak için 130 adet 0.33 litrelik pet şişe bulmanız yeterli. Ayrıca 86 adet 0.5 litrelik pet şişe 2.60 TL, 43 adet 1 litrelik pet şişe 2.60 TL, 28 adet 1.5 litrelik pet şişe 2.60 TL 37 tane 0.33 litrelik alüminyum kutu, 28 tane 0.5 litrelik alüminyum kutu 2.60 TL yapıyor.

Bu durumda belirtilen miktarda pet şişe veya alüminyum kutu geri kazandırılırsa bir geçiş hakkı kazanılıyor.

Tüm Türkiye’ye örnek olması beklenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi, geri dönüşümde daha etkin olunabilme ve çevrenin daha az kirlenmesi için atılan büyük bir adım.

İlk Günden Çok Yoğun Gösterildi

Gerek sosyal medya gerekse sokakta halk tarafından büyük övgü alan bu projenin kısa zamanda tüm Türkiye’de etkin olması bekleniyor. Hem geri dönüşümden elde edilen kazancın Belediyeye kazandırılarak israfın önüne geçilmesi, hem de doğaya verilen zararın en aza indirilebilmesi için büyük bir adım olan bu projeye henüz ilk günden çok yoğun ilgi gösterildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ