Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İstanbul’dan Aday Olacağı Söylenen Binali Yıldırım Adına Yeni Bir Protokol Düzeni Gelebilir!

  • 30 Kasım 2018
  • 300 kez görüntülendi.
İstanbul’dan Aday Olacağı Söylenen Binali Yıldırım Adına Yeni Bir Protokol Düzeni Gelebilir!
Konu Altı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığında ismi sık sık gündeme gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın aday olup Büyükşehir Belediye adaylığını kazanıp Başkan olması durumunda protokol sırasında değişiklik meydana gelebileceği belirtiliyor.

Protokol Formülleri Erdoğan’ın Önüne

Türkiye Gazetesi yazarlarından olan Yücel Kayaoğlu tarafından yapılan habere göre, AKP bünyesinde yer alan birkaç hukukçu, protokol probleminin önüne geçilmesi için birkaç farklı formül buldu. Bu formüllerin ise Erdoğan’a sunulduğu yönünde açıklama yapıldı. AK Parti kaynakları, Binali Yıldırım’ın seçimler tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacağı iddialarının da kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirtirken, hem belediye başkanlığının hem de Cumhurbaşkanı Yardımcılığının eş zamanlı yürütülemeyeceğini meslek etiklerine aykırı olduğunu belirttiler.

Şuanki Protokolde 4.Sırada

Mevcut olan İstanbul protokolünde 4.sırada yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı garnizon komutanının sonrasında bulunuyor.

Yeni Protokol Düzeni Söz Konusu

AK Parti Kurmayları, eskiden meclis başkanlığı yapmış ya da başbakanlık görevinde bulunmuş kişilerin protokolde her türlü bakandan önce geldiğinin altını çizerek, bu konuda herhangi bir kanuni noktada düzenleme yapılmasının gerekli olmadığını, idari bir kararla birlikte bir protokol düzeninin getirebileceğini açıkladılar.

Sayın Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu takdirde, Meclis Başkanlığı görevini bıraksa dahi Eski Meclis Başkanı ve Eski Başbakan olmaya devame deceğini vurgulayan Kurmaylar, gerekirse idari bir kararla birlikte Cumhurbaşkanı dışında kimseyi karşılamak ya da uğurlamak zorunda kalmayacağı noktasında da yeni bir adım atılabileceği de açıklandı.

Binali Yıldırım’ın ismine has olan Son Başbakan ve Meclis Başkanı sıfatının Belediye Başkanlığının gölgesinde kalmasını istemediği açıklanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ