Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İsviçre’de burkaya bir yasak daha

  • 23 Eylül 2018
  • 375 kez görüntülendi.
İsviçre’de burkaya bir yasak daha
Konu Altı

İsviçre’de Ticino’nun ardından St. Gallen Kantonu’nda da kamuya aleni alanlarda burka giyilmesini yasaklandı.

İsviçre’de kamu bugün 26 kantonda 3 ana başlıkta referanduma gitti. Ülkenin İtalyanca konuşulan cenup bölgesinde yer saha Ticino’da, 2013 yılında yapılan referandum ile yüzü tamamen kapatan burkanın kamuya aleni alanlarda giyilmesinin yasaklanmasının ardından, kamu bu kez St. Gallen kantonunda aynı yasağa ilişkin sandığa gitti.

İsviçre basınında yer saha haberlere göre, bazı sol partilerin itirazına karşın St. Gallen’de yapılan oylamada burkanın kamuya aleni alanlarda giyilmesinin yasaklanması, sandığa gidenlerin üçte ikisinin oyuyla kabul edildi.

St. Gallen’deki kamu oylamasına yekün seçmenin yüzde 35,8’ine tekabül eden 73 bin 830 kişinin katıldığı aktarıldı.

Sağcı İsviçre Kamu Partisi’den (SVP) yapılan açıklamada, yasağın burkaya karşı “önleyici” etkisinin olması temenni edilirken, muhalifler ise ülkede kadınları burka giymeye zorlamanın zaten yasak olduğunu anımsatarak, getirilen yasağı “popülist bir yaklaşım” olarak nitelendirdi.

Burka yasağıyla birlikte, kanton polisi, yüzün kapatılmasınının, “kamu güvenliğini, dini ve sosyal barışı tehdit edip etmediği” hususunda karar verme yetkisine sahip olacak.

St. Gallen polisinden Hak Direktörü Fredy Fassler, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sonucun sürpriz olmadığını, bununla birlikte “neredeyse hiç etkisinin olmayacağını” vurguladı. “St. Gallen’de burka giyen hiç kimseyi görmedim.” diyen Fassler, kanton polisinin burka giyen hiçbir kadını cezalandırmasını beklemediğini belirtti.

İSVİÇRE PARLAMENTOSU YASAĞI KABUL ETMEMİŞTİ

İsviçre’de çok az sayıda kişinin giymesine karşın burka yasağı tartışmaları gündemden düşmezken, aşırı sağ örgütler ve İslam karşıtı gruplar, ülkenin farklı kantonlarında burka yasağına karşı kampanyalar düzenliyor.

İsviçre Federal Parlamentosu 2017 Mart ayında yapılan oturumunda, memleket genelinde burka yasağı getirilmesini içeren öneriyi kabul etmemişti.

Ülkedeki şırı sağcı Egerkingen adlı komite de burka ve yüzü kapatan öbür kıyafetlerin yasaklanması için topladığı 106 bin 600 imzayı İsviçre Federal yönetimine teslim etmişti.

BİSİKLETLİLERE DESTEK, ÇİFTÇİLERE YARDIMA RET

Öte yandan, memleket genelinde yapılan öbür referandumlarda, bisikletlilerin trafikteki yol hakkını içeren “bisiklet altyapısını teşvik edilmesi” inisiyatifi yüzde 74 oyla kabul edildi.

Ülkedeki çiftçileri yakından ilgilendiren öbür oylamalarda ise “adil gıda” inisiyatifi kanun tasarısı yüzde 60, “sürdürülebilir gıda” inisiyatifi de yüzde 67 ile reddedildi.

Böylelikle, İsviçre İktisat Bakanı Johann Schneider-Ammann’ın “tarımsal ürünlerde eder artışını tetikleyeceği” ve “diğer alanlardan misilleme geleceği” gerekçesiyle “tehlikeli” olarak nitelendirdiği çiftçilere daha çok yardım yapılmasını içeren kanun tasarıları halktan kabul görmedi.

İsviçre yasalarına göre herhangi bir konuda referanduma gidilebilmesi için halkın 100 bin imza toplaması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ