Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İtalya’nın Cenova kentinde OHAL ilan edildi

  • 16 Ağustos 2018
  • 336 kez görüntülendi.
İtalya’nın Cenova kentinde OHAL ilan edildi
Konu Altı

Morandi Köprüsü’nün çöktüğü ve fazla sayıda kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından Cenova’da 12 ay süreyle olağanüstü hal duyuru edildi. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi.İlişkili Haberler

  • İtalya’da köprü çöktü
  • İtalya’da çöken köprünün tamamı yıkılacak
  • SON DAKİKA: 
    İtalya’da otoyol köprüsü çöktü: Ölü ve yaralılar var

İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde Morandi Köprüsü’nün bir kısmının çökmesinin ardından, kentte 12 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) duyuru edildi.

Facia dolayısıyla kabineyi Cenova’da olağanüstü toplayan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, toplantının ardından yaptığı açıklamada, fazla sayıda kişinin yaşamını yitirdiği vaka nedeniyle kentte bir sene süreyle OHAL duyuru edildiğini açıkladı.

Başbakan Conte, köprü ve bağlantı yollarının işletme ve bakım hakkını elinde bulunduran özel şirketi işaret ederek, “Autostrade şirketlerinin yetkilerini iptal etme işlemlerine başlayacağız” dedi. 

ÖLÜ SAYISI 39’A YÜKSELDİ

Köprünün çökmesiyle fazla sayıda aracın düştüğü, bazı araçlar ve çevredeki binaların yıkıntı altında kaldığı olayda hayatını kaybeden şahıs sayısı, 39’a yükseldi.

Ölen kişilerden üçünün 8, 12 ve 13 yaşında çocuklar olduğu, 5 kişinin kimliğinin belirlenemediği aktarıldı. 

Faciada 12’si ağır olmak üzere 16 kişinin yaralandığı, yitik kişilerin bulunduğu kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Öte yandan köprünün öbür bölümlerinde çökme riski bulunduğu anlatım edildi. Cenova Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, civardaki 11 yapı bu nedenle boşaltıldı ve 632 şahıs tahliye edildi. 

Olayın ardından Cenova’da iki, memleket çapında bir günlük yas duyuru edildi.


“OLAY KAZA DEĞİL”

Cenova Cumhuriyet Başsavcısı Francesco Cozzi, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın kaza olmadığını, insan hatasından kaynaklandığını söyledi.

Savcılığın, olayla ilgili “ihmalin sebep olduğu felaket ve fazla sayıda adam öldürme” suçundan soruşturma başlattığı öğrenildi.

OLAY

Cenova kentinde,  A10 otoyolundaki Morandi Köprüsü’nün bir kısmı çökmüştü. Alışveriş merkezleri, fabrikalar, yerleşim yerleri, Cenova-Milano şimendifer hattı ve Polcevera Nehri’nin üzerinden geçen köprüde yaşanan çökme sonucunda çok sayıda kişinin yıkıntı altında kaldığı bildirilmişti. 

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio ile Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, olayla ilgili köprünün bakımını üstlenen “Autostrade per l’Italia” şirketini suçlamıştı. Şirketin yöneticilerine istifa çağrısında bulunan Toninelli, şirketin yetkilerinin feshi ve 150 milyon avroluk ceza yaptırımı uygulamak için lüzumlu işlemleri başlattıklarını açıklamıştı.

Şirket ise köprünün teknik yapısının kanunda öngörülen şekilde üç aylık periyotlarla denetim edildiğini savunuyor.

Köprü alışveriş merkezleri, fabrikalar, bazı yerleşim yerleri, Cenova-Milano şimendifer hattı ve Polcevera Nehri’nin üzerinden geçiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ