Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İYİ Parti Kurultayında “Gizli Anahtar Liste” Tartışması!

İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı’nın sonrasında parti içerisinde GİK dışında bulunan ülkücüler arasında “Gizli anahtar liste” olup olmadığı tartışma konusu oldu.

  • 05 Ağustos 2019
  • 607 kez görüntülendi.
İYİ Parti Kurultayında “Gizli Anahtar Liste” Tartışması!
Konu Altı

4. Olağanüstü Kurultayı’nın sonrasında İYİ Parti’nin vitrininin merkez sağa kaydığı iddia edildi. Parti içerisinde bulunan Genel İdare Kurulu dışarısında kalan ülkücülerin arasında gizli anahtar liste olup olmadığı tartışma konusu oldu.

İYİ Parti’nin Cumartesi günü gerçekleştirilen 4. Olağanüstü Kurultayı’nda gerçekleştirilen seçiminde partinin Genel İdare Kurulu üyeleri netleşti. Tüzük gereğince 80 kişilik GİK üye sayısı 50’ye indirildi. Delegeler ise düzenlenen bu kurultaya daha düşük katılım yapı. Partinin mevcut olarak bulunan 1.060 delegesinden 841’i kurultaya katıldı. Bu delegelerin ise sadece 793 tanesi oy kullandı.

Merkez Sağ Vitrini

Cumhuriyet’te bulunan haber kapsamında, 50 kişilik GİK üyeliğine seçilen isimlerin çok büyük bir kısmının merkez sağdan gelmiş olması, ülkücü kökenli isimlerin büyük bölümünün liste dışında bırakılması, partinin rotasını merkez sağa doğru çevirdiğine yorumlandı.

Gizli Liste Tartışması

Ülkücü isimlerin büyük bölümünün yeni GİK listesinde delegelerden yeterli seviyede oyu alamamasının ardından parti içerisinde gizli anahtar liste olup olmadığıyla ilgili tartışma başladı. Çarşaf listeyle birlikte seçime gidilmesine karşılık 50 kişilik GİK’in, genel olarak 239 kişilik aday listesinde bulunan 110 ile 150. sıra arasındaki isimlerden meydana geldiği ifade edilirken, bu 239 kişilik listenin 110 ve 150. sıra arasında bulunan isimlerin “teşkilat tarafından oluşturulduğu” iddia edildi. Parti yöneticilerinden bir bölümünün ise bu duruma “genel başkan Akşener’e ve teşkilatla sahip çıkıldı” tarzında yorum yapması gözleri üzerine çevirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ