Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kanada’da yapay trans yağlar yasaklandı

  • 20 Eylül 2018
  • 351 kez görüntülendi.
Kanada’da yapay trans yağlar yasaklandı
Konu Altı

Kanada Sıhhat Bakanlığı, hidrojenize edilmiş suni trans yağların kullanımını resmen yasakladı.

Kanada Sıhhat Bakanı Ginette Petitpas Taylor, yaptığı yazılı açıklamada, hidrojenize edilmiş yağların (PHO) yasaklandığını duyurdu.

Taylor, yasak kapsamına memleket içinde üretilen besin ürünlerinin yanı dizi ithal gıdaların da iç edildiğini aktardı.

Bu kararın, Kanada’da önde gelen ölüm nedenlerinden olan yürek hastalığı riskini azaltmada anahtar işlevi göreceğini vurgulayan Taylor, şu ifadeleri kullandı:

“Trans yağlar, yürek hastalığına yönelik bir risk faktörü olan kanda fena kolesterol seviyelerini (düşük yoğunluklu lipoprotein – HDL) yükseltirken, yürek hastalıklarına karşı koruyan iyi kolesterolün (yüksek yoğunluklu lipoprotein – LDL) kan seviyelerini de azaltır. Sıhhat Bakanı olarak, Kanada’da ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olan yürek hastalığındaki artışla çok ilgileniyorum. Aldığımız bu kararın, Kanadalıları bu yağların sebep olduğu kronik hastalıklardan koruyacağına inanıyorum.”

 Öte yandan, suni trans yağların kullanıldığı gıdaların piyasadan çekilmesi için müstahsil firmalara bakanlık tarafından 2 sene süre verildi. Firmalar bu süre zarfında hidrojenize edilmiş suni trans yağları tedarik listelerinden çıkaracak.

Bakan Taylor, 17 Eylül 2018 tarihinin temel alındığı uygulama kararı gereğince, 17 Eylül 2020’de hiçbir markette besin ürünlerinde hidrojenize edilmiş suni trans yağ bulunmayacağını kaydetti.

HİDROJENİZE EDİLMİŞ YAPAY TRANS YAĞ NEDİR?

Doğal olmayan, tamamen sentetik olan suni trans yağlar, sıvı nebat yağlarının hidrojen ile ısıtılması sonucu elde ediliyor.

Ucuz olduğu için bazı müstahsil firmalar tarafından tercih edilen bu yağlar bilhassa erken ölümlerde mühim bir etken olarak gösteriliyor. Bu çeşit yağların en mühim zararının, “kötü kolesterol” olarak bilinen LDL’yi artırması ve “iyi kolesterol” olan HDL’yi azaltması olduğu belirtiliyor. Bilimsel araştırmalar, trans yağ seviyesi yüksek olanların yürek krizi geçirme riskinin, normal beslenenlere göre 3 kat daha çok olduğunu ortaya koyuyor.

Trans yağların ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatarak diyabet, kas kaybı, kanser, obezite, yürek hastalıkları, kısırlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, alzaymır ve parkinson, hücre fonksiyon bozukluğu, kandaki yağ oranı yüksekliği, ebeveyn sütü kalitesinde düşüş ve düşük doğum riski gibi hastalıklara yol açtığı kaydediliyor. Hidrojenize edilmiş yağlar genellikle amade patates kızartmaları, cips, kraker, bisküvi, çikolata, gofret ve benzeri besinlerde kullanılıyor.

VİDEO: KIZARTMA YAĞI SEÇERKEN VE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ