Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Kanser tedavisinde çığır açabilecek gelişme”

  • 25 Nisan 2018
  • 362 kez görüntülendi.
“Kanser tedavisinde çığır açabilecek gelişme”
Konu Altı

Belçikalı araştırmacılar, kanserin metastaz yapmasına yol açan ur hücrelerini belirledi. Kanserin vücutta yayılmasına yol açan bu hücrelerin belirlenmesi, bazı ilim insanları tarafından “kanser tedavisinde çığır açabilecek” bir gelişme olarak nitelendirildi.İlişkili Haberler

  • Kansere “magnetik kaldıraç” ile erken teşhis
  • Küba’nın akciğer kanseri aşısı gerçekten işe yarıyor mu?
  • Kanser mücadelesinde başarıyı etkileyen 6 mühim gelişme

Özgür Brüksel Üniversitesi (ULB), Katolik Leuven Üniversitesi ve Erasmus Hastanesinden 25 doktor, araştırmayı Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla cilt ve meme kanserini esas alarak yaptı. 

Prof. Dr. Cedric Blanpain‘in yönettiği araştırmada ilim insanları, kanserin farklı evrelerindeki hücreleri inceledi ve kötü huylu olanları 6 ayrı kategoriye ayırdı. 

TEDAVİDE HEDEF DAHA BELİRGİN HALE GELECEK

Tümör hücrelerinin genetik yapısını inceleyen araştırmacılar, bilinenin aksine bu hücrelerin birbirleriyle aynı olmadığını, kanserin köken aldığı organın dışına çıkarak öbür dokulara yayılmasına sebep olan fena huylu hücrelerin bazı farklılıklar gösterdiğini tespit etti.  

Araştırmada elde edilen sonuçların, kanser tedavisini kesinlik derecesini artırabileceğine, metastaza yol açan hücrenin belirlenmesiyle tedavide hedefin daha belirgin hale geleceğine işaret edildi.    

“Nature” dergisinde yayımlanan araştırmanın, kanser tedavisinde çığır açabileceği vurgulandı.

VİDEO: SİLİKONLA MEME BÜYÜTMEDE KANSER UYARISI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ