Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kasım Ayında Enflasyon Ne Kadar Oldu? Rakamlar Açıklandı!

  • 03 Aralık 2018
  • 407 kez görüntülendi.
Kasım Ayında Enflasyon Ne Kadar Oldu? Rakamlar Açıklandı!
Konu Altı

Kasım ayında enflasyon rakamlarının ne olduğu açıklandı. Enflasyon Kasım ayında %1.44 oranında geriledi ve yıllık oranda %21.62 oranına düşüş sağladı. Enflasyonun düşmesiyle birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bir açıklama yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım ayı resmi enflasyon rakamları paylaşıldı. Kasım ayında, Ekim ayına kıyasla %1.44 oranında düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %20,79, 2017 yılının Kasım ayına göre ise %21,62 oranında artış gösterirken, 12 aylık ortalamalara göre ise %15,63 oranında arttı. Enflasyon Ekim ayında Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyası olmasına rağmen %2.67 oranında artışla kendini göstermişti.

En Yüksek Artış Giyim ve Ayakkabıda

Ana harcama grupları kapsamında bu yılın Kasım ayı endeksinde bulunmakta olan gruplardan sağlıkta %0.57, konutta %0.47, lokanta ve otel sektöründe %0.41, alkollü içecekler ve tütün ürünlerinde %0.17 artış söz konusu. Aynı zamanda %2.37 oranında artış da giyim ve ayakkabı sektöründe meydana geldi.

En Fazla Düşüş Ulaşımda

Ana harcama grupları kapsamında bu yılın Kasım ayı endeksinde bulunmakta olan gruplardan ev eşyasında %2.85, eğlence ve kültür sektöründe %2.09, çeşitli mal ve hizmetler sektöründe %0.96, gıda ve alkolsüz içeceklerde %0.74, ulaşımda ise %6.46 oranında düşüş meydana geldi.

Enflasyon rakamlarının gerilemesiyle birlikte Berat Albayrak’da bir takım açıklamalara yer verdi. Ekonominin iyiye gittiğini söyleyen Albayrak yaptığı açıklamada ekonominin daha iyi olacağı mesajını verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ