Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kayserili Genç, Kurduğu Kaz Çiftliğiyle Para Kırıyor!

  • 18 Ekim 2018
  • 702 kez görüntülendi.
Kayserili Genç, Kurduğu Kaz Çiftliğiyle Para Kırıyor!
Konu Altı

Kayseri’de yaşamakta olan Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan 27 yaşındaki bir genç, kendi imkanları dahilinde kurduğu kaz çiftliğiyle birlikte yılda yaklaşık olarak 10.000 kaz üretiyor ve tanesini 100 ila 130 TL’den satıyor.

10.000 Üretim Yapıyor, Tanesini 130 TL’den Satıyor!

Kayseri’ye bağlı Bünyan ilçesinde ikamet eden Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni derece yaparak bitirmiş olan 27 yaşındaki genç Erdal Yayık, kendi imkanlarıyla birlikte kurduğu kaz çiftliğiyle yıllık 10.000 üretim yapıyor ve ürettiği kazları ortalama olarak 100 – 130 TL fiyat aralığında satıyor. Yayık, yakın çevresinden başlayarak işini bir tık daha ileriye taşıma arzusunda.

1 Yıl Çalıştı, Sonunda Kurdu!

1 yıl kadar devam ettirdiği araştırmaların ardından kaz çiftliği kurmak için karar kıldığını aktaran Çiftliğin sahibi Erdal Yayık, Kaz sektöründeki tedariğin yeterli miktarda olmadığını farkettiğini aktardı. Bu işe eğilimin de her geçen gün bir tık daha arttığını gördüğünü söyleyen Yayık, çiftlik kurma kararı aldığını belirtti.

500 anaç damızlık kazısıyla birlikte yıllık 10.000’den fazla üretim gerçekleştirdiğini ileten Yayık, siparişleri sezon başlamadan tamamladığını iletti. Ürettiği kazların 6-7.000 tanesine yakın bölümünü henüz civcivken 35 TL’ye sattığını ileten Yayık, geri kalan 3.000 anaç ve etlik kazları ise 100 ila 130 TL aralığında sattığını söyledi.

Kazın Her Şeyi Para…

Kazların ciğeri, eti, tüyü, yumurtası ve hatta dışkılarının bile satılabildiğine dikkat çeken Yayık, Kayseri ve civarında yapacak iş arayıp bulamayan veya hangi sektörde ilerleyeceğine karar veremeyen ağabeylerine, kardeşlerine bu işi kesinlikle yapmalarını tavsiye ediyor. Değerlendirilecek bir iş olduğunun da altını çizdi.

Net Gelir Yıllık 635.000 TL

Kayserili genç girişimcinin söylediği rakamlara göre yıllık geliri 635.000 TL’yi buluyor.

Restoranların menülerinde kazların yer almasıyla birlikte kaz pazarı çok genişlemiş durumda. Bakımı kolay, maliyeti düşük olan kazlar yıllık 1000 damızlık kaz kapasitesine ulaştığında aylık olarak ortalama 100.000 TL’ye yakın para kazandırabiliyor.

Sektörde Boşluk Çok Fazla, Değerlendirilmeli

Henüz sektörde yoğunluk ve alternatif bulunmuyor. Çok az sayıda üretici yer alıyor. Bu boşluktan faydalanarak sektöre erken giriş imkanlarından faydalanmak için tam zamanı olduğunu söyleyen Kayserili genç, aynı zamanda 1000 kazı geçtikten sonra devlet tarafından destek verildiğini de söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ