Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kayyum Kararıyla İlgili Soylu’dan İlk Açıklama Geldi! İşte Detaylar…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına kayyum atanması kararıyla ilgili olarak ilk açıklamayı yaptı. Temiz oyların asla teröre istismar ettirilmemesi gerektiğini, kendilerinin devlet olarak en temel görevlerinin bu olduğunu ifade etti.

  • 20 Ağustos 2019
  • 617 kez görüntülendi.
Kayyum Kararıyla İlgili Soylu’dan İlk Açıklama Geldi! İşte Detaylar…
Konu Altı

İçişleri Bakanlığı, Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına kayyum ataması yaparak HDP’li yöneticilerin görevine son verdi. Konuyla alakalı olarak ilk kez açıklama yaparak bilgilendiren Soylu, Türkiye’nin belediyeler üzerinden terör merkezi haline getirilmeye çalışılan bir ülke olduğunu; fakat buna izin vermeyeceklerini, temiz oyların teröre istismar ettirilmemesi gerektiğini anlattı.

Bir meşru kanal açmaya çalışanların şuan suç işlediğini ifade eden Soylu, hukuk ve demokrasinin en temel görevinin milletin verdiği temiz oyları teröre istismar ettirmemek olduğunu, devlet olarak kendilerinin de görevinin bu olduğunu vurguladı. Bundan yoksun kalındığı takdirde ne demokrasinin, ne hukuğun ne de devletin kalacağını ifade etti. Türkiye’nin belediyeler üzerinden terörün merkezi haline getirilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Olay Ne?

Dün İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama kapsamında, haklarında terör suçları sebebiyle soruşturma açılan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevine son verilmişti.

Anayasanın 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45 ve 46. maddeleri hakkında hatırlatmada bulunan Bakanlık, Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun da atamasını yapmıştı.

İçişleri Bakanlığı, hakkında görevden uzaklaştırma kararı verdiği Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine de Mardin Valisi Mustafa Yaman’ı atamıştı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında da uzaklaştırma kararı veren bakanlık, bunun yerine ise Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’i atamıştı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ