Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kıdem tazminatı hesaplaması ile ilgili değişiklik

  • 20 Eylül 2018
  • 373 kez görüntülendi.
Kıdem tazminatı hesaplaması ile ilgili değişiklik
Konu Altı

Çalışanların mali ve sosyal hakları temmuz ayından itibaren değişti. İster memur olsun ister işçi, bütün çalışanların sosyal emniyet hakları ocak-temmuz ve temmuz-aralık olmak üzere senede iki defa değişiyor ve değişiklikleri de Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklıyor.

Kıdem tazminatının tavanı yüzde 8.65 artarak, 5 bin 434 lira 42 kuruşa çıkartıldı. Temmuz-aralık döneminde kıdem tazminatı alacak olanların hesaplamaları yeni rakam üzerinden yapılacak, böylece çalışanlar daha yüksek tazminat alabilecek. Hürriyet’ten Noyan Doğan kıdem tazminatı hesaplamayı anlttı.

Memurların taban aylıkları ve kamuda sözleşmeli çalıştırılan personelin ücret tavanı temmuz ayından itibaren yeniden belirlendi. Ayrıca tekrar sözleşmeli personelin tavan ve taban ücretleri de yılın ikinci yarısında yüzde 8.65 oranında arttırıldı. Bu değişikliklerle beraber işçilere ödenecek kıdem tazminatının tavanı da arttırıldı. Buna göre, kıdem tazminatının tavanı 5.434,42 liraya çıkartıldı. Bu yılın ocak-temmuz döneminde tazminat tavanı 5.001,75 liraydı. Böylece yılın ikinci yarısında kıdem tazminatı için ödenecek tavan tutarı yüzde 8.65 arttırılmış oldu. Yani, çalışanlar yılın ikinci yarısında daha yüksek kıdem tazminatı alabilecekler. Temmuz-Ağustos ayında tazminatını alanlar eksiklerini tamamlayacak.Gelelim, çalışma hayatı ile ilgili en fazla merak edilen konuların başında gelen kıdem tazminatının hangi hallerde alınabileceğine. Kıdem tazminatında birinci şart, işyerinde en az bir sene çalışmış olmak. Bir yıldan az çalışanların hiçbir koşul altında kıdem hakkı olmuyor. İkincisi, işveren tarafından işten çıkarılmış olmak. Emeklilik için lüzumlu süreyi ve prim ödeme gün sayısını doldurup emekli olanlar da tazminat alabiliyor. Altını bir defa daha çizeyim, kendi isteği ile istifa edenler tazminata hak kazanamıyor. Elbette istisnai durumlar var. Aşağıda istisnai durumları sıraladım:

Erkekler, askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Bunun için muvazzaf askerlik nedeniyle iş sözleşmesinin sonlandırılması gerekiyor.

Kadınlar, evlendikten sonra bir sene içinde işinden kendi isteği ile ayrılırlarsa kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

15 sene sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayan çalışanlar da kıdem tazminatı alabilirler. Ancak bu haktan sadece 8.9.1999 tarihinden ence sigortalı olanlar yararlanabiliyor.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Peki, kıdem tazminatı nasıl ve neye göre hesaplanıyor? İşveren, çalışana, her bir sene için 30 günlük, yani bir aylık, giydirilmiş brüt ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır. Giydirilmiş ücret demek; aylık brüt maaş, ikramiye, prim, yol yardımı, yakacak yardımı gibi ödemeleri içerir ve tazminat hesaplamasında bu ödemelerin tamamı hesaba katılır. Yekün kıdem tazminatı ise çalışanın son aldığı aylık giydirilmiş brüt ücretin, işyerinde çalışılan yılla çarpılması ile hesaplanır. Örnekle anlatayım. İşyerinde 10 yıldır çalışıyorsunuz ve aylık giydirilmiş brüt ücretiniz ise 2000 lira. Yekün 20 bin lira kıdem tazminatı alırsınız.

Kıdem tazminatını hesaplamada mühim bir kriter de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı; senede iki defa revize edilen tazminat tavan tutarı. Çalışana ödenecek kıdem tazminatı, açıklanan bu tavanı geçemiyor. İşte, bu rakam, temmuz ayında revize edilerek 5.434,42 liraya çıkartıldı.

Bu da şu anlama geliyor, bu yılın temmuz-aralık döneminde kıdem tazminatı alacak olanların hesaplamaları bu tavan üzerinden yapılacak. Tavan, bilhassa yüksek maaş alanları ilgilendiriyor. Çalışan, 5.434,42 liranın üzerinde kaç nakit ücret alırsa alsın, kıdem tazminatı bu rakam üzerinden hesaplanıp, ödenir.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

Örnek 1: Aylık giydirilmiş brüt maaşınız 2 bin 029 liraysa (bugünkü brüt asgari ücret) ve işyerinde 8 yıldır çalışıyorsanız, (8 x 2.029 TL) alacağınız tazminat tutarı 16 bin 236 liradır.

Örnek 2: Aylık giydirilmiş brüt maaşınız 6 bin liraysa ve 10 yıldır işyerinde çalışıyorsanız; maaşınız, bugünkü kıdem tazminatı tavanı olan 5 bin 434 liranın üzerinde olduğundan alabileceğiniz tazminat tutarı (5.434 x 10)= 54.334 lira olacaktır.

VİDEO: KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANACAK? (TAVAN ÜCRET YÜKSELTİLDİ)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ