Gündem

Kıdem tazminatında tavan ücret belli oldu! Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

İşsizlik rakamları bir yandan artarken bir yandan da kıdem tazminatı yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Kıdem tazminatında tavan ücret belli oldu! Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatında tavan ücret belli oldu! Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sizler için yeni rakamlara göre bunları değerlendirdik. Asgari ücrete yapılan zamlar sonrası yeni enflasyon rakamları da açıklandı. Emeklilerin de ne kadar maaş alacağı belirlendi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından memur, emekli, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı da belli oldu.

Bu yazımızda sizlere Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını yeterli düzeyde açıklamaya çalışacağız. Eğer siz de Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır merak ediyorsanız haydi haberimize geçelim.

calculator 178127 1280

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 6 aylık enflasyon farkı olarak SGK ve Bağ-Kur’lu emeklilere yüzde 42.35; memur ve memur emeklilerine ise yüzde 41.69 oranında zam yapıldı. Asgari ücrete de ara zam olarak yüzde 30 zam yapılmıştı.

Kıdem tazminatında tavan ücret belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayınlanan genelgeye göre; Temmuz-Aralık 2022 döneminde Kıdem Tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu. Şimdilerde yeni rakamlara göre hemen herkes kıdem tazminatını hesaplamaya başladı peki ama kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Önerilen İçerik :   İddia ediyoruz böyle dolandırıcılık görülmedi!

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler de dikkate alınır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır. Ancak kıdem tazminatı alabilmeniz için işten çıkarılmış olmanız gereklidir. Yani Çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Çalışanın kendi isteği ile ayrıldığı durumlarda kıdem tazminatı alınamıyor. Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için işyerinde 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekiyor. Ancak şöyle bir istisnai durum var. Erkeklerde askerlik nedeniyle, kadınlarda evlilik nedeniyle işten ayrılma halinde kıdem tazminatı alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu