Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kilogramın Tanımı Değişiyor! İlk Çalışmaların Sonucu Çıktı…

  • 13 Aralık 2018
  • 348 kez görüntülendi.
Kilogramın Tanımı Değişiyor! İlk Çalışmaların Sonucu Çıktı…
Konu Altı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kilogramın tanımının değiştirilmesi için hazırlanmakta olan Kibble Denge Deneyi’nin ilk aşamasının başarıyla sonuçlandığına yönelik açıklama yaptı. İkinci aşamada sona gelindiği an itibarıyla dışa bağımlılığın artık ortadan kaldırılacağına yönelik de bilgi aktarımında bulundu.

Bakanlık tarafından gelen yazılı açıklama kapsamında, TÜBİTAK bünyesinde çalışmalarına büyük hızla devam etmekte olan Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) kilogramın tanıtımının değiştirilmesi için yaptığı çalışmalarda çok önemli bir yol katetti. 2019 yılı Mayıs ayı çerçevesinde uygulama dahiline alınacak söz konusu kilogram tanımının değişmesinde kütle, evrenin değişmez kabul olarak gördüğü büyüklük birimlerinden olan Planck sabiti çerçevesinde bağlı olarak hareket edecek.

İlk Çalışmalar Tamam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptıkları tüm çalışmaları yerinde inceleyerek TUBİTAK UME’ye bir ziyaret gerçekleştirildi ve durum raporu aldı. Aktif olarak kullanılan ve yine ülkemizin küresel anlamda kilogram prototipi üzerinde inceleme yapan Varank, kilogram tanımının değiştirilmesi amacıyla yeni tasarlanmış olan söz konusu Kibble Denge Deneyi’nde ilk aşamada başarılı sonuçlar elde ettiklerini gururla söyledi.

Dış Bağımlılık Ortadan Kalkacak

Çalışmalar hususunda çok yüksek bir şekilde hızlı hareket edilen ve küresel kilogram prototipinin oluşturulacağı söz konusu Kibble Denge sisteminin 2.aşamasında da sonuç alındığı takdirde ulusak kütle ölçümlerinin garanti altına alınacağının altını çizen Varank, dışa bağımlılığın bu konuda tamamen yok olacağını iletti. Uzun yıllardan beri küresel kütle prototipi dahil ölçüm standartlarında gelişim göstermeye çalışan TUBİTAK UME’nin yeni dönem içerisinde Türkiye’de öncü olacağının ve  kilogram tanımını değiştireceğinin altını çizdi.

2014’ten İtibaren Çalışmalar Devam Ediyor

TÜBİTAK UME’nin bundan 4 yıl önce bir proje çerçevesinde kilogramının tanımı hususunda değişikliğe gitmek amacıyla çalışmalar başladığının altını çizen Bakan Varank, söz konusu 4 yıllık proje dahilinde bilimsel metroloji alanında hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve sektörün öncü estitülerine alternatif bir yol izlendiğini, yeni bir ölçüm konseptiyle ilgili fikirlerin git gide geliştirildiğini, bu konsept çerçevesinde gerekli her türlü teknolojiden maksimum oranda faydalanılarak Kibble Denge Deneyi’nin Türkiye markasının geliştirildiği yönünde açıklama yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ