Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kirli bebek bezinden çevre dostu yakıt üretilecek

  • 20 Eylül 2018
  • 385 kez görüntülendi.
Kirli bebek bezinden çevre dostu yakıt üretilecek
Konu Altı

Atık bebek bezleri, Hollanda’nın en mühim etraf sorunlarından biri. Ülkedeki bir çocuk, hela alışkanlığı edinene kadar ortalama 5 bin bebek bezi kullanıyor.

Buna, idrar kaçırma sorunu yaşayan yaşlıların kullandığı bezler de eklenince, mesele ağırbaşlı boyutlara ulaşıyor.

Kişi başı 150 – 200 kilo misli atığın toplandığı ülkede, her sene ortalama 500 bin çocuk bebek bezi kullanıyor.

Giderek artan atık bez sorunu, Aralık ayından itibaren mühim ölçüde çözülmüş olacak. Atık bebek bezlerinin art dönüştürülmesi amacıyla yaklaşık 2 yıldır devam eden denem çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

ARN adlı atık işleme şirketi tarafından Nijmegen kenti yakınlarındaki Weurt kasabasında, pis bebek bezlerini art dönüştürecek fabrikanın yapımına başlandı.

Aralık ayından itibaren fabrikada atık bebek bezleri art dönüştürelecek. Bebek bezleri, 40 bar basınç ve 250 santigrat dereceye dayanıklı çelik reaktörde eritilecek.

Yüksek hararet ve basınç sayesinde bebek bezinin bileşimindeki plastik ve öbür maddeler ayrıştırılacak.

Atık bezlerin art dönüşümü konusunda 7 yıldır çalışma yapan ve bu konuda patent saha William Elsinga’ya göre, yüksek ısıda yapılan ayrıştırma işlemi sırasında bebek bezlerindeki bakteri, virüs ve ilaç artıkları da tamamen yok oluyor.

Elsinga, Hollanda Televizyonu’na yaptığı açıklamada, zararlı maddelerden arındırılan bezlerin güvenli bir şekilde yeni ürünlere dönüşeceğini vurguladı.

Kullanılmış bebek bezlerinden etraf dostu biyogaz, plastik, yapay gübre ve elektrik santrallerinde kömür yerine kullanılabilen biyokütle elde edilecek.

Hollanda’daki bir fazla belediye, atık bezleri yakmak yerine yeni fabrika için toplamaya başladı.

Bunlardan biri de Utrecht kenti yakınlarındaki Soest Belediyesi. Çevreden mesul belediye reis yardımcısı Nermina Kundiç, 13 ayrı toplama noktası oluşturduklarını belirterek, art dönüşüm sayesinde hammadde israfının önleneceğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ