Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kolombiya’da ‘yolsuzluk karşıtı referandum’

  • 22 Haziran 2018
  • 365 kez görüntülendi.
Kolombiya’da ‘yolsuzluk karşıtı referandum’
Konu Altı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, imzaladığı kararname ile ülkesinde “Yolsuzluk KarıştıReferandum” olarak adlandırılan kamu oylamasının 26 Ağustos’ta yapılmasına tasdik verdi.

Bu sene mart ayında Kongre, geçen ay devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu ve hafta sonunda da ikinci turu için oy kullanan Kolombiyalılar, ağustosta yeniden sandık başına gidecek.

Devlet Başkanı Santos, Kolombiyalıların bu sene 4’üncü kez sandığa gideceği kamu oylamasını onaylayan imzayı attı ve 26 Ağustos’ta 7 soruluk referandumun düzenlenmesinin önünü açtı.

Kolombiya’daki Yeşiller İttifakı’na mensup bazı senatörler geçen yıl, ülkedeki yolsuzlukların önleyecek tedbirlerin kabul edilmesi amacıyla kamu oylaması düzenlenmesi için Kolombiyalılardan imza toplamıştı.

“Yolsuzluk Karşıtı Referandum”un nisanda Kongredeki görüşmeleri yapılmış ve onaylanarak Santos’un imzasına sunulmuştu.

Kolombiyalılara farklı konularda 7 sorunun yöneltileceği ve kabulü için yüzde 50’i geçmesi gerekmeyen referandumda katılımın yüzde 33’ü bulması yeterli olacak.

Referandumda Kolombiyalılara, “Kongre üyelerinin ve devletin yüksek mertebeli çalışanlarının maaşlarının düşürülmesi, yolsuzluktan hüküm giyenler için ceza indirimine gidilmesi ve bu kişilerin yeniden kamuda çalışmaları, kongre üyelerinin seçilme sürelerinin üç dönemle sınırlanması ve mal varlıklarını açıklamaları, valilik ve belediyelerin bütçelerinin düzenlenmesi” gibi hususlarda 7 sual yöneltilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ