Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Komşuda gerilim tırmanıyor! Sınır kapısının yolunu kapattılar…

  • 20 Temmuz 2018
  • 329 kez görüntülendi.
Komşuda gerilim tırmanıyor! Sınır kapısının yolunu kapattılar…
Konu Altı

Ülkenin güneybatısındaki Meysan kentinde toplanan protestocu kalabalık bir grup, İran Hudut Kapısına giden ana yolu trafiğe kapadı.

Hükümetten hizmetlerin iyileştirilmesini isteyen protestocular, su ve elektrik kesintileri ile işsizlik sorunlarını eleştiren pankartlar taşıdı.

Meysan Emniyet Müdürlüğünden polis memuru Kerim el-Esedi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin göstericilere yolu açmaları için müdahale ettiğini, karşı gelenlerden bir kısmının gözaltına alındığını söyledi.

Bir süredir devam eden cenup protestolarının durması için gayret sarfeden Haydar el-İbadi hükümeti ise bölgeye yeni ekonomik destek getirilmesi ve istihdam alanları oluşturulmasına karar verdi.

Kararın, İbadi’nin, Zikar kentinden temsilcilerle başşehir Bağdat’ta gerçekleştirdiği toplantı sonrası alındığı kaydedildi.

Öte yandan Savunma Bakanlığı Emniyet Merkezinden yapılan açıklamada, Bağdat ve öbür bölgelerde kontrolün emniyet güçlerinin elinde olduğu belirtildi. 
Irak’ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının aka bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde, 8 Temmuz Pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef ve son olarak da başşehir Bağdat’a sıçramıştı. Gösterilerde 6 şahıs hayatını kaybetmiş, onlarca şahıs yaralanmıştı.

Hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzluklar protesto ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ