Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Köyden şehre gitme” projesiyle köylerdeki üretim iktisadi hale getirilecek”

  • 19 Haziran 2018
  • 558 kez görüntülendi.
“Köyden şehre gitme” projesiyle köylerdeki üretim iktisadi hale getirilecek”
Konu Altı

Sivas Valisi Davut Gül, Ulaş Ziraat İşletmesi Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

‘Köyden şehre gitme’ projesi ile köyüne art dönene 300 koyun verileceğini belirten Ziraat İşletmeleri Umumi Müdürü İsmail Şanlı, şöyle konuştu:

“Bu proje ile köydeki üretimi, iktisadi bir hale getirmek suretiyle insanlarımızı, çiftçilerimizi, köylerinde kendi topraklarında daha zengin, daha müreffeh bir hale getirmek amaçlandı. Köyde insanımız koyun yetiştirirken gereksinim duyduğu etkinlik giderlerini biz avans olarak vereceğiz. Doğan kuzularını da sütten kesildikten sonra alacağız. İnsanları kendi köyünde, kendi evinde, çocuğuyla düzenli bir gelire, düzenli bir yaşantıya kavuşturmuş olacağız. 300 koyun projesinin esas mantığı budur.”

“Çiftçilerimizi sözleşmeli üretim sistemine iç etmiş oluyoruz”

Sivas’ta 122 çiftçinin projesi bankalar tarafından kabul edildiğini söyleyen Şanlı, “Bu çiftçilerimize 21 bin 900 damızlık koyunu vererek Sivas’a kazandırmış olacağız. Böylece çiftçilerimizi sözleşmeli üretim sistemine iç etmiş oluyoruz” dedi.

Şanlı, projelerin Sivas’a ve Türkiye’ye ağırbaşlı katkılar sağlayacağını söyledi.

“Kredi faizlerinin yüzde 75’i halk tarafından karşılanacak”

Vali Davut Gül ise, “Verilecek kredi faizinin yüzde 75’inin halk tarafından karşılanacak olması ve 7 sene boyunca bu kadar müsait bedellerle art ödeme imkanının sağlanması fazla önemli. Bilhassa Sivas’ta bir kota uygulanmaması noktasında Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ulusal Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve TİGEM Umumi Müdürlüğümüzün pozitif bir ayrımcılığı olmuştur” dedi.

250 bin düve projesi

Türkiye genelinde başlatılan 250 bin düve projesinin Sivas’taki durumu hakkında da bilgi veren Gül, düve müracaatının Besin Ziraat ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinesinde Ziraat Kredi Kooperatifi aracılığıyla alınmaya başlanıldığı söyleyerek, şartları tutan vatandaşlara temmuz ayı itibarıyla dağıtımların yapılacağı bilgisini verdi.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ