Gündem

KPSS soruşturması devam ediyor! Sorularda şifreleme iddiası! Cevaplar şifreli mi?

İPTAL EDİLEN KPSS 2022’NİN YANKILARI DEVAM EDİYOR! SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda Yediiklim yayınevinin soru kitapçığında yayınlanan soruların yer aldığının tespitiyle başlayan soruşturma süreci devam ediyor. Başsavcılıktan yapılan açıklamalara göre; soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü aktarıldı. İddiaların odağındaki Yediiklim yayınevi ise suçlamaları kesin bir dille reddetti. Sınavla ilgili iddialara bir yenisi de, eğitim uzmanı Sadık Gültekin’den geldi. Sadık Gültekin Türkçe sorularında şifreleme yapılarak doğru cevapların soruların içerisine gizlendiğini söyledi. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda soruların sızdırıldığı iddiasının yargıya taşınması sonucunda, Devlet Denetleme Kurulu’nun öncülüğünde suç duyurusunda bulunuldu. Bulunulan suç duyurusu akabinde ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddialarla ilgili soruşturma başlattı. İddiaların odağındaki Yediiklim Yayınevi’nde gerçekleştirilen aramaya ilişkin Başsavcılık’tan açıklama yapılırken, “Soruşturma çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir” denildiği öğrenildi. NtvHaber‘de yer alan haberin içeriğine göre;

TÜRKÇE SORULARINDA ŞİFRELEME OLABİLİR!

Eğitim uzmanı Sadık Gültekin sınavla ilgili yepyeni bir iddia gündeme getirdi. Gültekin’e göre, Türkçe testinde şifreleme var. “Şifrelemeyi ilk kelime ile son kelime üzerinde oynayarak yapmışlar. Mesela Soruda cumartesi kelimesi geçiyor. 4. soru da C seçeneği Cumartesi C ile başlıyor. Albert Camu da Camu’yu vurguladığımızda C seçeneği gelir, Doğru cevap C’dir. Vebayı vurguladığımızda da ilk seçenek B. Doğru yanıt B.” dedi.

Önerilen İçerik :   Aşı olmayan otobüse binemiyor mu?
uzaktan egitim RAzA cover
uzaktan egitim RAzA cover

MÜFETTİŞLER BUGÜN DE ÖSYM’DE İNCELEME YAPIYOR!

DDK Müfettişleri, kurum yetkilileriyle yapacakları görüşmeler ve araştırmalar sonucunda incelemeyi tamamlayarak inceleme sonucu hazırlayacak ve raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacaklar.

YAYINEVİ İDDİALARI REDDETTİ: SIZDIRILMADI, KULLANILDI!

Yayınevinden yapılan açıklamada, “soruların sızdırılmadığı ve yapılan suçlamaların asılsız olduğu” belirtilirken, iddiaların aksine “Yayınevinin bazı sorularının sınavda kullanıldığı” öne sürüldü.

SÜLEYMAN SOYLU: DEVLET İŞİNİN BAŞINDADIR!

DDK’nın, Yükseköğretim Kurulunun ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, bu konudaki çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Devlet işinin başındadır.” ifadesini kullanarak açıklama yaptıı.

Kamu Personeli Seçme Sınavına yönelik yapılan incelemeyle ilgili olarak, daha önce de Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı açıklama yapmış ve “Devlet Denetleme Kurulu olarak KPSS’ye yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu