İPTAL EDİLEN KPSS SONRASI YAPILAN SORUŞTURMA VE İNCELEMELERİN ÖN RAPORU HAZIRLANDI!

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan ve tüm Türkiye’de şaşkınlık oluşturan olayda incelemeler devam ediyor. Aynı anda hem ÖSYM’de hem de adı geçen yayınevinde uzmanlar tarafından yapılan çifte inceleme sürerken Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma da tüm hızıyla devam ediyor. Uzmanlarca hazırlanan ön rapor ortaya çıktı. Buna göre ön raporda belirtildiği üzere 3 sorunun birebir aynı, 10 sorunun ise benzer olduğu anlaşıldı. Soruşturma kapsamında soruları hazırlayan ve seçen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi çalışanlarının bir bir ifadesine başvurulurken, şüphelilerin sınav öncesi yapmış oldukları telefon görüşme trafikleri ve baz kayıtları da mercek altına alınıyor.

KPSS SORUŞTURMASI DERİNLEMESİNE İLERLİYOR!

Söz konusu sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 adet soru, uzmanlarca titizlikle incelendi.
Konuya ilişkin hazırlanan ön rapora göre ise şüpheli 13 adet soru tespit edildi. Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan ve adı geçen yayınevinin deneme soru kitapçığında çıkan sorular karşılaştırıldı. Uzmanlarca yapılan incelemeler kapsamında ise 3 sorunun birebir aynı olduğu tespit edildi. Bu soruların cevap şıklarının bile aynı olduğu ortaya çıkarılırken, 10 sorunun ise benzerlik gösterdiği belirtildi. Soru benzerliğinin bir tesadüf mü yoksa bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemelerin tüm titizlikle halen devam ettiği aktarıldı.

KPSS soruşturmasında ön rapor tamamlandı!

SORU KOMİSYONU ÜYELERİNİN İFADESİNE BAŞVURULUYOR!

NtvHaber‘de yer alan habere göre, Devlet Denetleme Kurulu’nun Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ndeki incelemesi devam ediyor. Bu bağlamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin teker teker ifadesine başvuruluyor.

Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi çalışanlarının arasında herhangi bir telefon arama veya baz kayıtları trafiği var mı diyerek mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşmeler yapılıp yapılmadığı araştırılıyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi çalışanları ile yöneticilerine yönelik iddialar kapsamında yapılan soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı memur suçları bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın ise Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca ele alındığı aktarıldı.