Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kronik hastalıkların yıllık maliyeti 70 milyar lira

  • 20 Eylül 2018
  • 551 kez görüntülendi.
Kronik hastalıkların yıllık maliyeti 70 milyar lira
Konu Altı

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve BM Kalkınma Programı iş birliğinde hazırlanan raporda, kronik hastalıkların Türk ekonomisine yıllık maliyetinin 69,7 milyar lira olduğu belirtildi.İlişkili Haberler

  • Sağlık Teknolojileri Liderler Zirvesinde kronik hastalıklara teknolojik çözümler
  • Kronik hastalıklarla barışık yaşamanın 10 yolu
  • Fast food kronik hastalık nedeni

Türkiye’de ölümlerin yüzde 87,5’inin bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandığı, 2016’da bulaşıcı olmayan (kronik) hastalıkların Türk ekonomisine yekün ekonomik maliyetinin 69,7 milyar lira olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı ve BM Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Ortak Vazife Gücü iş birliğinde “Türkiye’de Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü için Yatırım Gerekçeleri Raporu” hazırlandı.

Rapora göre, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarla tütün ve alkol kullanımı, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi bu hastalıkların risk faktörleri, dünya genelinde her geçen gün artan kamu sağlığı ve kalkınma sorunu olarak kendini gösteriyor.

Türkiye’de ölümlerin yüzde 87,5’inin bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandığı, bu hastalıkların sebep olduğu engellilik ve erken ölümler sonucunda ülkede iş gücü açısından üretkenliğin ağırbaşlı şekilde etkilendiği belirtilen raporda, bunun da sosyo ekonomik kalkınma üzerinde menfi tesir yarattığı vurgulandı.

“KRONIK HASTALIKLARA BAĞLI ERKEN ÖLÜM OLASILIĞI YÜZDE 16,8”

Raporda, dört ana kronik hastalığa (kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları) bağlı erken ölüm olasılığının erkekler için yüzde 22,5, kadınlar için yüzde 11,6 olmak üzere ortalama yüzde 16,8 olduğu aktarıldı.

Türkiye’de 15 ıslak ve üstü yetişkinlerin 3’te 2’sinin aşırı kilolu, her 10 yetişkinden 3’ünün obez olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye Ev Halkı Sıhhat Araştırması sonuçlarına da yer verilen raporda, erkeklerin yüzde 43,6’sının, kadınların yüzde 19,7’sinin tütün ürünü kullandığına, erkeklerin yüzde 13,1’inin alkol tükettiği ve bunların yüzde 8,7’sinin ağır düzeyde alkol aldığına işaret edildi.

Tuz tüketiminin Türkiye’de şahıs başı 9,9 gramla DSÖ’nün belirttiği miktarın yaklaşık 2 katına denk geldiği belirtilen raporda, fiziksel devinim durumundan bakıldığında ise Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 43,6’sının, bilhassa kadınların yüzde 53,9’unun DSÖ’nün önerdiği oranları kapsamadığı vurgulandı.

“MALİYETIN YÜZDE 35,3’Ü DOĞRUDAN SAĞLIK HARCAMALARI KAYNAKLI”

Bulaşıcı olmayan hastalıkların sağlığın korunmasının yanı dizi ekonomik kazanımları azalttığına ilişkin verilere yer verilen raporda, ekonomik yük analiziyle laf konusu hastalıkların doğrudan ve dolaylı maliyetlerle ekonomiye ne düzeyde ziyan verdiği ortaya konuldu.

Doğrudan maliyetlerin kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser ve kronik hava yolu hastalıkların tedavisi için kamunun yaptığı sıhhat harcamalarını içerdiği belirtilen raporda, dolaylı harcamaların ise çalışma çağındakilere yapılan engellilik ödemelerini, işe devamsızlık ve işte verimsiz çalışma maliyetlerini, erken ölüm kaynaklı ekonomik kayıpları anlatım ettiği bildirildi.

Raporda, “2016’da bulaşıcı olmayan hastalıkların Türk ekonomisine yekün ekonomik maliyetinin 69,7 milyar lira” olduğu, bunun da gayrisafi vatan içi hasılanın yüzde 3,6’sına denk geldiği anlatım edildi.

Toplam maliyetlerin yüzde 35,3’ünün doğrudan sıhhat harcamalarından kaynaklandığı vurgulanan raporda, ekonomik kayıpların mühim bir bölümünü dolaylı maliyetlerin oluşturduğu aktarıldı.

Bulaşıcı olmayan hastalıkların Türkiye’nin sıhhat ve iktisat bakımından kalkınmasına karşı mühim bir tehdit olduğu değerlendirilmesinde bulunulan raporda, bu hastalıklarla mücadele için daha çok yatırım yapılması gerektiği kaydedildi.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ