Sağlık

Kurban eti yerken bunlara dikkat! Bayramınız zehir olmasın!

Kurban Bayramı’nın gelmesi ile uzun süredir ekonomik durumlardan dolayı et yiyemeyen bir çok vatandaş etlere kavuşacak ancak Kurban eti yerken bunlara dikkat! Bayramınız zehir olmasın!

Kurban eti yerken bunlara dikkat etmelisiniz. Bayramınız zehir olmasın. Kurban Bayramı’nın gelmesi ile uzun süredir ekonomik durumlardan dolayı et yiyemeyen bir çok vatandaş etlere kavuşacak ancak kurban eti yerken dikkat edilmesi gerekenler var. Kurban Bayramında beslenme şekillerinize dikkat edin. Akraba, eş dost ziyaretleri derken her evde bir tabak etli pilav yemeye kalkarsak başımıza neler gelebileceğinizi farkında mısınız? Beslenme ve Diyet Uzmanı Sümeyye H. Kara Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken bazı beslenme önerilerinde bulundu. Biz uyalaralım da gerisi size kalmış.

Keyifli ve sağlık bir bayram geçirmek hepimizin önceliği olmalı. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Sümeyye H. Kara bayramda beslenme ile ilgili bakın neler dedi. Kolesterol yüksekliği olanlar, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon hastaları, diyabet hastaları, gut hastaları ve böbrek hastaları gibi kronik hastalıklara sahip kişiler kurban bayramında dikkat etmelidir.

steak 3766548 1280

Öncelikle kavurma yaparken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Zaten et protein değeri çok yüksek olan bir besin ve sindirimi oldukça zor. Siz bir de içine tereyağı gibi besinler eklerseniz işler iyice karışır. Üstelik eti hemen tüketme derdine düşmeyin. Etin buzdolabında birkaç gün beklemesi yumuşamasını ve daha kolay pişmesini sağlayacaktır. Şunu üstüne basa basa bir daha söylemeliyiz ki özellikle kolesterol yüksekliği olanlar, kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyonu olan kişiler yüksek yağ içeren sakatat türü etleri tercih etmemelidir. Bu süreçte herkes kendinin doktoru olmalıdır.

Ayrıca bir diğer önemli konu da et, kaliteli protein içermesine rağmen C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında bol limonlu salata tüketilmesi gerekir.

Etlerin çiğ kalıp kalmaması da çok önemlidir. Bazı hayvansal kaynaklı hastalıklar çiğ veya az pişmiş etlerin tüketilmesiyle bulaşır. Bu konuda da dikkat edilmelidir. Pişmemiş eti asla ama asla yemeyin.

Bu kuralı gerçi hemen herkes bilir ancak yine de hatırlatalım. Çözdürülen eti hemen pişirilmeli, tekrar dondurmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu