Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Kurbanlıkta Fiyatlar ikiye katlandı, alıcı kimse yok

  • 21 Ağustos 2018
  • 379 kez görüntülendi.
Kurbanlıkta Fiyatlar ikiye katlandı, alıcı kimse yok
Konu Altı

Ekonomik krizle boğuşan İran’da hayvan satıcıları ve vatandaşlar, artan fiyatlardan şikayetçi. Bayrama iki gün kalmasına karşın satış yok denecek kadar az.

ABD’nin yaptırımları ve ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren İran’ın başkenti Tahran’da, kurban kesmek isteyen vatandaşlar pahalılıktan besiciler ise satışların olmamasından şikayetçi.

Tahran’ın güneyindeki Yaftabat bölgesine kurulan hayvan pazarında genellikle İran’ın Zencan, Azerbaycan ve Kürdistan eyaletlerinden getirilen kurbanlıklar satışa sunuldu.

Fiyatların geçen yıla göre 2 kat artması nedeniyle vatandaşların kurbanlıklara alaka göstermediği ve pazarda hareketliliğin olmadığı gözlendi. Kurban pazarında 40 kiloluk bir koyun 10 milyon riyal (100 dolar) 200 kiloluk bir dana ise 50 milyon riyalden (500 dolar) satılıyor.

“BAYRAMA İKİ GÜN KALA HİÇ SATIŞ OLMADI”

AA muhabirine konuşan hayvan satıcılarından Hemid Resulhani, 20 yıldır besicilik yaptığını ve fiyatların geçen yıla göre 2 kat arttığını, bunun nedeninin de İran’dan vatan dışına yapılan dışsatım olduğunu söyledi.

Resulhani, vatandaşların fiyatları pahalı bulmasından ötürü bayrama 2 gün kalmasına karşın henüz satış yapamamaktan yakındı.

“BEKLENENİN ÇOK ALTINDA”

Hayvan satıcılarından Hacı Gulami Çınari de 50 yıldır besicilik ve hayvan ticareti yaptığını ve kurbanlık satışlarının bu yıl beklenenin fazla altında olduğunu dile getirdi.

Çınari, İran’dan Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve öbür Arap ülkelerine dolarla yapılan satışlar nedeniyle fiyatların yükseldiğine dikkati çekerek, hiç satış yapamadığını anlatım etti.

Gulam Rıza Gaffari, pazardaki duruma satıcılar olarak kendilerinin şaşırdığını, bayrama 2 gün kalan kurbanlık saha kimsenin olmadığını vurguladı.

BESİCİLER ÇÖZÜM İSTİYOR

İran’daki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan iyi olanlarının Arap ülkelerine satıldığını, kendi vatandaşlarına ise Gürcistan’dan ucuza getirilen küçükbaşların satıldığını aktaran Gaffari, devlet yetkililerinden hayvan ihracatına bir çözüm bulmasını istedi.

İran’da Kurban Bayramı, 22 Ağustos Çarşamba günü idrak edilecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından karar verdiği yaptırımların ilk aşaması 7 Ağustos’ta devreye girmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ