Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Libya’da hafta sonu 200’den fazla sığınmacı öldü

  • 02 Temmuz 2018
  • 335 kez görüntülendi.
Libya’da hafta sonu 200’den fazla sığınmacı öldü
Konu Altı

BM’nin göç örgütü olan IOM’den yapılan yazılı açıklamada, bugün  Trablus’un doğusunda alabora olan ufak bir lastik bottaki 41 sığınmacının  kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada, cuma günü insan tacirlerinin kullandığı “son radde  tehlikeli” bir teknenin eş bir kazada alabora olduğu ve aralarında 3 bebeğin  de bulunduğu 103 sığınmacının hayatını kaybettiği anlatım edildi.

Libya sularında hafta sonu meydana gelen kazalarda yekün 204 göçmenin  öldüğü aktarılan açıklamada, bu sene Akdeniz genelinde yaşamını yitiren yekün  sığınmacı sayının da bini aştığı bildirildi.

Açıklamada, Libya Kıyı Güvenliği’nin bu sene şimdiye kadar ufak  teknelerle Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan yaklaşık 10 bin sığınmacıyı art  çevirdiği kaydedildi.

IOM Umumi Direktörü William Lacy Swing konuya ilişkin yaptığı  açıklamada, “Kurtarılan ve Libya Kıyı Güvenliğince kıyıya art döndürülen  sığınmacıların durumunu birinci elden görmek üzere bu hafta bir kez daha Libya’ya  gideceğim.” ifadesini kullandı.

IOM Libya Misyon Şefi Othman Belbeisi de “Akdeniz’de Libya sahilleri  açıklarında son günlerde sığınmacı ölümlerinde alarm verici artış olduğu”  uyarısında bulundu.

Yerel ve uluslararası resmi kaynaklara göre, Libya’da 24 ülkeden  göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 95’ini Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya  çalışan Afrikalılar oluşturuyor.

  
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ