Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Limanlarda tek pencere sistemi yarın başlıyor

  • 01 Temmuz 2018
  • 381 kez görüntülendi.
Limanlarda tek pencere sistemi yarın başlıyor
Konu Altı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, limanlardaki işlemlerle ilgili verilerin bakanlıklar tarafından ortak kullanılabilmesine imkan sağlayan “Liman Tek Pencere Sistemi”nin yarın itibarıyla memleket çapında hizmete sunulacağını söyledi. 

Bakan Arslan, AA muhabirine, limanlarda hayata geçirilecek uygulamanın, gemilere ait bildirimlerin tek bir sistem üzerinden elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlayacağını belirtti.

Sistem kapsamında deniz ticaretinin kolaylaştırılmasının ve bürokrasinin azaltılmasının amaçlandığını anlatan Arslan, bu sayede limanlardaki işlemlere ilişkin tek pencereden girilecek verilerin, bakanlıklarca ortak kullanabileceğini anlatım etti. Arslan, yaptıkları çalışmalarla Tekirdağ, Mersin ve Aliağa bölgelerinde 1 Haziran’da pilot uygulaması başlayan Liman Tek Pencere Sistemi’nde ortaya çıkan aksaklıkların da giderildiğini bildirdi.

Sisteme, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yanı dizi Çevre ve Şehircilik, Sıhhat ve İçişleri bakanlıklarının da ilerleyen zamanlarda entegre edileceğini kaydeden Arslan, “Limanlardaki işlemlerle ilgili verilerin bakanlıklar tarafından ortak kullanılabilmesine imkan sağlayan Liman Tek Pencere Sistemi, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda memleket çapında hizmete sunulacak” dedi.

Yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen Liman Tek Pencere Sistemi’nin, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından Deniz Ticaretinin Kolaylaştırılması Konvansiyonu ile belirlenen standartlarda ve Avrupa Birliğince uygulanan direktiflerle uyumlu olacağına dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti:

“Liman Tek Pencere Sistemi ile Türk limanlarına gelen gemilere ait bütün bildirimler, tek bir sistem üzerinden elektronik olarak yapılacak. Kurumlarca gereksinim duyulan bilgilerin bu sistem üzerinden alınmasıyla işlemler kolaylaşacak, etkin bir kontrol mekanizması ve şeffaflık sağlanacak. Bu sayede sektörün maliyetlerinin azaltılması ve uluslararası rekabet gücünün artırılması olası hale gelecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ