MANŞ DENİZİ’Nİ YÜZEREK GEÇEN EN GENÇ TÜRK!

Manş Denizi’ni 16 saatte yüzerek geçen Milli yüzücümüz Aysu Türkoğlu göğsümüzü kabarttı ve adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Manş Denizi’ni aralıksız yüzerek 16 saat 28 dakikada geçen ve “Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk” ünvanını elde eden Aysu Türkoğlu’nu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk: Aysu Türkoğlu! Harikasın Aysu, Seninle gurur duyuyoruz!” yazarak tebrik ve takdir etti.

Cnnturk.com‘da yer alan haberin içeriğine göre, milli yüzücümüz 21 yaşındaki Aysu Türkoğlu, kuş uçuşuyla 35 kilometre uzunluğunda bulunan mesafeyi yüzerek geçip, bunu başaran en genç Türk yüzücü olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Büyük Britanya ile Fransa’yı ayıran ve Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi’ni birleştiren Manş Denizi’ni yüzerek geçti. Göğsümüzü kabarttı. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan yüzücü Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’ni geçen en genç yüzücü ünvanını 16,5 saat kulaç atarak kazandı.

Manş Denizi

TÜRK BAYRAĞI AÇARAK SEVİNDİ!

Dün Türkiye saati ile 12:02’de Dover’dan yüzmeye başlayan Aysu Türkoğlu, çok yönlü akıntılarla ve dev dalgalarla boğuştuğu performansını 16 saat 28 dakikada Fransa’nın Cap Gris-Nez kıyıları yakınlarında nihayetlendirdi. Milli yüzücümüz Aysu Türkoğlu’ya performansının son metrelerinde hocası Bengisu Avcı Erdoğan da eşlik ederek motive etti. Hocası Bengisu Avcı Erdoğan ile birlikte karaya çıkan Aysu Türkoğlu, Türk Bayrağı açarak sevincini ve gururunu yaşadı. Aysu Türkoğlu, tarihe geçtiği yüzüşünün ve rekorunun ardından gözyaşlarına hakim olamayarak ağladı.

HOCASI DA REKORTMEN!

Aysu Türkoğlu’nu rekora hazırlayan isim olan hocası Bengisu Avcı Erdoğan da 2018 tarihinde Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikada geçerek bunu en hızlı başaran kadın yüzücü olmuştu. Manş Denizi’ni geçen ilk Türk kadın sporcu ise Nesrin Olgun Arslan olmuştu. Nesrin Olgun Arslan 1979’da 15 saat 47 dakikada Manş Denizi’ni geçmişti. Manş Denizi’ni en hızlı yüzen Türk sporcu ise 9 saat 2 dakikayla Erdal Acet olurken dünya rekoru ise 6 saat 55 dakika ile Avustralyalı yüzücü Trent Grimsey’e ait olarak bulunmaktadır.