Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Mavi Balina oyununda flaş gelişme: Kıskıvrak yakalandı

  • 22 Haziran 2018
  • 328 kez görüntülendi.
Mavi Balina oyununda flaş gelişme: Kıskıvrak yakalandı
Konu Altı

Oyunun kurucusu Philipp Budeikin (22), geçen sene 16 çocuğun intiharına yol açmaktan yargılanmış ve 3 sene hapis cezası almıştı. Budeikin hapisteyken oyunun, kullanıcıları intihara yönlendirmeyi sürdürdüğü ortaya çıktı.

Habertürk’ün haberine göre mesajların arkasındaki ismin bir diğer yönetici olan Iya Sidorov’un tutuklanmasına karşın mesajlar kesilmeyince polis, talimatları gönderen 22 yaşındaki yazılımcı Nikita Nearonov’u yakaladı.

Nearonov’un 10 çocuğun intiharında rol oynadığı ve 40 benlik bir grupla da oyun üzerine toplantılar yaptığı öğrenildi. Oldukça zeki bir genç olduğuna dikkat çeken polis, Nearonov’un iyi bir aileden geldiğini ve Moskova’da finansal uzman olarak hayli yüksek maaşlı bir işi olduğunu kaydetti. Tekrar polise göre Nearonov, Whatsapp veya Facebook’un aksine Rus sosyal medya platformu VK ve Telegram’ı çocuklara ulaşmak için kullandı.

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

‘Blue Whale’ yani ‘Mavi Balina’ adlı oyunu Rusya’da bir psikoloji öğrencisi geliştirdi. Oyun ilk olarak, oynayanlardan birinin 2015’te intihar etmesiyle gündeme geldi. Sonra da hiç gündemden düşmedi. Oyun nedeniyle Kasım 2015’ten Nisan 2016’ya kadar sadece Rusya’da 130 çocuk intihar etti. Türkiye’de de bu oyun yüzünden ölümler yaşandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ