DünyaSağlık

Maymun çiçeği vaka sayısı hızla yükseliyor! Vatandaş bir de bununla boğuşuyor…

TÜM DÜNYADA CORONAVİRÜS GİBİ HIZLA YAYILAN MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKA SAYILARI ARTIŞTA!

Dün yapılan Kabine toplantısının ardından sorulan soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği vaka sayısının şu an 5 olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, 4 hasta tedavilerinin ardından taburcu edildi, 1 hasta ise şu an izolasyonda bulunuyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sağlık sistemini felç eden, ekonomiyi içinden çıkılamaz bir hale getiren, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan ve pandemi ilan ettiren Covid-19 illetinden henüz daha tam olarak kurtulamamışken, bir de Maymun Çiçeği virüsü çıktı. Üstelik o da ışık hızıyla ilerlemeye devam ediyor. Maymun çiçeği virüsü dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken, Türkiye’deki vaka sayısında da ciddi bir artış var. Vatandaşlar maymun çiçeği hastalığının seyri hakkında merakla açıklama beklerken, beklenen açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Ntv.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre; tüm gözlerin çevrili olduğu kabine toplantısı sonrası açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar ülkemizde sadece 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi, bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi de izole edildi” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuşmasını 4 hastanın tamamen iyileşerek taburcu edildiği, bir hastanın ise izolasyonda olduğu bilgisini aktararak sürdürdü.

MAYMUN ÇİÇEĞİ’NDE DE PANDEMİ RİSKİ VAR MI?

Hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve bir sorunlarının bulunmadığının altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “pandemi riski var mı? Coronavirüs salgını gibi ciddi bir boyuta ulaşır mı?” sorusunu da yanıtladı. Türkiye açısından endemik ya da küresel anlamda bir pandemik risk bulunmadığını defaatle belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bunun nedeninin “virüsün çok yakın temasla, tensel temasla ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşması” olduğunu dile getirdi.

pexels anna shvets 3902882

İLK VAKANIN ÜZERİNDEN BİR AY GEÇTİ

Türkiye’de ilk vakanın 30 Haziran’da duyurulduğunun da altını çizen Sağlık Bakanı Koca, 37 yaşındaki hastanın tecrit edilerek tedavi altına alındığını söylemişti. 

DÜNYA GENELİ VAKA SAYISINDA SON DURUM

1 Ağustos 2022 itibarıyla dünya genelindeki son duruma göre maymun çiçeği virüsü vaka sayısı 23 bin 620 olarak belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu