Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: İsteyen çocuklarımız LGS’ye girebilir.

  • 13 Haziran 2018
  • 392 kez görüntülendi.
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: İsteyen çocuklarımız LGS’ye girebilir.
Konu Altı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) çocukların liseye yerleşmesi için bir adım olduğunu söyledi.

Liselerin sadece yüzde 10’unu sınavla talebe alacak liseler olarak tanımladıklarını belirten Tekin, “İddia ediyorum geriye kalan yüzde 90 lise, eğitim öğretim ortamları en az diğerleri kadar iyi, onlardan daha iyi. Dolayısıyla velilerimiz çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler” ifadelerini kullandı.

Tekin, sınava girmenin, belli bir skor almanın çocuklar için fazla mühim olduğunu belirtti.

Öğrencileri fiziksel, eğitim öğretim ve ulaşım açısından en yakın ve güzel, istediği mektep türüne göre yerleştirmeyi taahhüt ettiklerini vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bu taahhüdü veliye yapmışken veli çocuğunu niye bir sınava sokup, illa bu sınava girmesini ister, bunu da anlamak fazla basit değil. Velilerimizden LGS’yi fazla abartmamalarını istiyorum, kendilerine sunacağımız fazla iyi alternatifler olacağını taahhüt ediyorum. Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız LGS’ye girsin. Bu okullardaki eğitim öğretimin mantığına müsait şekilde kendisini yetiştirmek isteyen çocuklarımız sınavlara girsin. Onun dışındaki çocuklarımıza biz daha iyi ortam sunacağız.”

Başvuru yapan öğrencilerin yüzde 80’i sınava girecek

Bu sene tahmin ettikleri gibi fazla aka oranda öğrencinin sınava girmek için başvurduğunu söyleyen Tekin, öğrencilerin yaklaşık yüzde 80’inin, yani 1 milyon civarında öğrencinin bu imtihan için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Tekin, “Fakat henüz bu öğrencilerimiz bizim yüzde 90’lık mektep potansiyelimizi görmedikleri için bu kadar müracaat normaldir ama önümüzdeki yıllarda, bu sene yüzde 90’lık mektep kitle, görüp yerleşmeye başladıklarında önümüzdeki sene bu rakamın fazla daha az bir orana düşeceğini, yüzde 50’ler civarında sınava giren öğrencinin olacağını tahmin ediyorum” dedi.

MEB Müsteşarı Tekin’in, sınava girecek öğrencilere tavsiyeleri de var.

“Çocuklarımız da bu sınavları hayatlarının fazla olmazsa olmaz dönemlerinden birisi gibi görmesinler, rahat bir şekilde sınava girsinler. Şayet sınavda başarısız olurlarsa biz onlara zaten en az sınavda başarılı olan öğrencilerin gideceği okullar kadar güzel okulları sunacağız. Bunu Bakanlık olarak onlara taahhüt ediyoruz.” 

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ