Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Temmuz ayı memur ve emekli zammı ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Milyonlarca kişi tarafından beklenen zam oranlarını açıklayan Bakan Nebati yüzde 40 oranında artış öngördüklerini söyledi.

Habertürk’te yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Temmuz ayında memur maaşlarında gerçekleştirilecek olan artışın merakla beklenen Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kesinleşeceğini dile getirdi. Bakan Nebati, söz konusu artışın yaklaşık olarak yüzde 40 oranında olacağını öngördüklerini kaydederek, “Bu kapsamda, 2022’de memurlarımızın aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır.” şeklinde konuştu. İşte detaylar…

Memur ve emekli Temmuz zammı için son dakika açıklaması geldi! Bakan Nebati milyonların beklediği zam oranını açıkladı!

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE KADAR?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Yapılan görüşmelerde milletvekillerinin sorularını cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti hükümetleri olarak Türkiye’de hizmet siyasetini hakim kıldıklarını, faiz harcamalarının payını düşürerek, oluşan imkanları eğitime, sağlığa, yatırımlara, sosyal kesimlere, çalışan ve emeklilere hizmete kullandıklarını, kullanmayı da sürdüreceklerini kaydetti.

Yaptığı açıklamada AK Parti’den önceki dönemlerde bütçeden faize ayrılan kaynağın bütçenin yüzde 43,2’lik kısmını oluşturduğunu kaydeden Bakan Nureddin Nebati, bir başka deyişle toplanan her 100 liralık verginin 85,7 lirasının faize gittiğini söyleyerek, “Şu anda üzerinde müzakere ettiğimiz ek bütçe kanun teklifindeki tutarlarla birlikte 2022 yılında faize ayrılan kaynak, bütçenin 11,6’sına denk gelmektedir. Bu oran bütçe başlangıcında öngördüğümüz 13,7’lik orandan da daha düşük seviyededir.” dedi.

Memur ve emekli Temmuz zammı için son dakika açıklaması geldi! Bakan Nebati milyonların beklediği zam oranını açıkladı!

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE 40 ARTIŞ MÜJDESİ

Bakan Nureddin Nebati, Ocak 2022 tarihinde çalışanların aylıklarında yüzde 30,95 oranında artış yapıldığına değinerek önemli açıklamalar yaptı. Bakan Nebati Temmuz’da yapılacak artış haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup yaklaşık olarak yüzde 40 oranında artış olacağını öngördüklerini söyledi.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen emekli aylıklarında yapılan artışlar başta olmak üzere SGK’ya yapılacak transferlere 154 milyar TL’lik bir kaynak ayırdıklarını kaydeden Bakan Nebati maaşlarla ilgili bazı bilgilerde verdi. Bakan Nebati, Ocak 2022 tarihinde memur emeklilerinin aylıklarında yüzde 30,95, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında ise yüzde 25,47 oranında artış yaptıklarını, en düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL’ye çıkarıldığını kaydetti.

Bakan Nureddin Nebati, Temmuz ayında emeklilerin aylıklarında yapılacak artışın yaklaşık olarak yüzde 40 oranında olacağını öngördüklerini söyledi. Bakan Nebati, bu kapsamda, 2022 yılında memur emeklileri aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarında yapılacak kümülatif artışın da yaklaşık yüzde 76’ya ulaşacağını da sözlerine ekledi.