Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Merkez Bankası Son Enflasyon Raporunu Açıkladı!

  • 31 Ekim 2018
  • 576 kez görüntülendi.
Merkez Bankası Son Enflasyon Raporunu Açıkladı!
Konu Altı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 2018 yılının son enflasyon raporunu açıklayarak rakamlara değindi. Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahmini %13.4 oranından %23.5’e yükseliş gösterdi. Bu kapsamda 2019 ve 2020 tahminleri de açıklandı. 2019 TÜFE tahmini %9.3 seviyesinden %15.2 seviyesine çıkarken, 2020 TÜFE tahmini ise %6,7 oranından %9,3 oranına çıkmış durumda. Merkez Bankası tarafından yayınlanan yılın son enflasyon raporunda 2018 yılı sonunda gıda enflasyonunda %13 seviyesinden %29.5 seviyesine yükselen rakamların olduğu yer aldı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bir takım açıklamalar altına imza attı. Çetinkaya, gelişmiş ülkelerde getirilerin seviyesinin yüksek olmasının ve uluslararası ticarete yönelik korumacılık eğilimlerin yukarı doğru bir yükseliş yaşanmasının global anlamda finansal piyasaların sarsılmasına dengesiz bir şekilde bir aşağı bir yukarı seyretmesine sebep olduğunu dile getirdi.

Kredilerin büyüme hızında meydana gelen yavaşlama ise 3.çeyrekte çok daha belirgin ve kendini gösterir bir halde ortaya çıktı açıklamasında bulunan Çetinkaya, enflasyonda meydana gelen artışın, düşük bütçeli alt grupların tamamını etki altına alması ve döviz kuru dengesizliği kapsamında düşük olan ürünlerde yüksek fiyat artışları meydana gelmesinin, fiyatların çok büyük oranda dengesizleştiği ve çok yükseldiği anlamını taşıdığını iletti.

İşsizlik Oranı Artıyor!

Türk lirasının ima edilen dengesizliğini alınan tedbirler ve güçlü parasal sıkılaştırmalar sonucunda sabitlemeyi başardıklarını ve dolar karşısında tekrardan değer kazandırmaya başladıklarını aktaran Çetinkaya, Enflasyon eğitimi ve fiyatlama konularına yönelik takip altına alınan tüm göstergelerin, enflasyonda muhteşem bir bozulma meydana getirdiğini gösterdiğini söyledi.

İthalat talebinin her geçen gün daha daraldığını söyleyen Çetinkaya, net ihracatın büyümeye olan katkı ve desteğinin 3.çeyrekte de artış göstererek büyük bir hızla devam edeceği beklentilerinin olduğunu, 2017 yılı boyunca her geçen gün düşüş gösteren işsizlik oranının 2018 yılında 2.çeyrek itibarıyla artış göstermeye başladığını da ifade etti.

Enflasyon Tahminlerinde Artış!

Gıda fiyat enflasyonuna yönelik tahminler yapıldı. 2018 yılı için %13’ten %29.5’e yükselen enflasyon rakamı, 2019 yılı için %10’dan %13’e yükseltildi. Çok yüksek artışların meydana geldiği gıda fiyat enflasyonunun yanı sıra genel enflasyonda ise 2018 yılı sonu için %23,5 rakam meydana geldiği, 2019 yılında bu rakamın %15,2’ye, 2020 yılında ise %9.3’e düşüş göstereceğinin tahmin edildiği aktarıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ