Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Milyonlar Tarafından Merakla Beklenen Asgari Ücrete Zam Önerileri Netlik Kazandı!

  • 21 Aralık 2018
  • 1.310 kez görüntülendi.
Milyonlar Tarafından Merakla Beklenen Asgari Ücrete Zam Önerileri Netlik Kazandı!
Konu Altı

TÜİK tarafından asgari ücrete yapılan öneriler açıklandı. Bu hususta asgari ücret 3 farklı kolda incelenecek. Ağır işler için TÜİK’in uyguladığı asgari ücret önerisi 2.313 TL, orta işler için asgari ücret önerisi 1.978 TL, hafif işler için ise asgari ücret önerisi 1.841 TL olmuş durumda.

Neredeyse 10 Milyona yakın kişinin büyük bir merakla beklediği asgari ücretlere yapılacak zamlarla ilgili Türkiye İstatistik Kurumu tarafından öneriler dile getirildi. TÜİK önerilerini 3 farklı şekilde yaptı ve iş kollarını ağır, orta ve hafif olarak 3’e ayırdı. Bu hususta TÜİK’in önerdiği en düşük asgari ücret 1.841 TL, en yüksek asgari ücret ise 2.213 TL oluyor.

3. Toplantı Yapıldı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanmaya başlanacak olan asgari ücretin kaç TL olacağına dair belirlemelerin yapılacağına yönelik 3.toplantısını gerçekleştirmiş bulunuyor. Direkt olarak 7 milyon, artı olarak da 3 milyona yakın çalışanın takip ettiği söz konusu asgari ücretlerle ilgili yapılan 3. toplantı Türk – İş’in ev sahipliğiyle birlikte gerçekleştirildi. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlık yaptığı söz konusu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçileri Türk – İş temsil ederken işverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

TÜİK Açıklama Yaptı

Toplantıda TÜİK tarafından yapılan asgari ücret önerileri de netleşmiş durumda. TÜİK, asgari ücrette pazarlıklarının artık başlayabilmesi için en önemli etkenlerden biri olan önerilerini yaptı. Asgari geçim tutarını ağır işlerde çalışanlar için 2.213 TL, orta işlerde çalışanlar için 1.978 TL, hafif işlerde çalışanlar için ise 1.841 TL olarak belirledi.

TÜİK tarafınca önerilmekte olan rakamlar, gerek işçi, gerekse işveren tarafının tekliflerinin somut bir hal alması ve pazarlıklara artık başlanabilmesi için belirleyici nitelikte oluyor Yani bu rakamlar eşiğinde rahatlıkla pazarlıklar başlayabilecek.

İşçi ve İşveren Talepleri Neler

Türk – İş yeni asgari ücretin tespiti gerçekleştirilirken ilk olarak esas alınması gereken konunun geçim şartları olmasını istiyor. Bunun yanı sıra asgari ücret görüşmelerine 2.000 TL’nin altında başlanılmasını istemiyor Bu rakama enflasyon oranında meydana gelen artışın yanı sıra refah payının da eklenerek vatandaşlara asgari ücret olarak verilmesini istiyor. Asgari ücretin vergi dışında tutulmasını da talepleri arasına alan Türk – İş, asgari ücrette vatandaşlara verilecek net 2.000 TL’nin altındaki her rakam için kapılarının kesinlikle kapalı olduğunu belirtiyor.

TİSK tarafı ise yeni asgari ücretin tespiti gerçekleştirilirken ilk olarak esas alınması gereken konunun hedef enflasyonlar, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlik oranları olmasını istiyor. Asgari ücretin 2.000 TL’nin üzeri olduğu durumlarda Yeni Ekonomi Programı hedeflerinden uzaklaşılacağını, alım gücünün düşeceğini, enflasyonun daha da çok artacağını anlatıyorlar Bunun yanı sıra asgari ücret desteğinin devam ettirilmesini ve %2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılında da alınmaması yönünde talepleri bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ