Ekonomi

Milyonlarca araç sahipleri bekliyordu! Akaryakıt fiyatlarına indirim mi geliyor?

FED’in merakla beklenen faiz kararı sonrası petrol fiyatları Nisan’dan bu yana ilk defa haftalık bazda düşüş gösterdi. Söz konusu bu gelişmenin akaryakıt fiyatlarına indirim şeklinde yansıması bekleniyor.

ABD Merkez Bankasının merakla beklenen faiz artırım kararı sonrası petrol Nisan’dan bu yana ilk defa haftalık bazda bir düşüşe hazırlanıyor.

Yeni Akit’in aktardığına göre, Rusya- Ukrayna savaşıyla çalkalanan petrol fiyatları adeta ülkelerin faiz kararına odaklandı.

Peki akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? Benzin fiyatları düşecek mi? Mazot fiyatları düşecek mi? İşte detaylar…

pexels josiah farrow 3396669 1

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, son zamanlarda gündemden düşmeyen Brent petrol fiyatları, başta Fed olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarından sıkılaşma adımlarının geldiği haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyonla mücadele için attığı sıkılaşma adımları resesyon endişelerini daha da artırırken, son dönemlerde sık sık gündeme gelen petrol Nisan’dan bu yana ilk defa haftalık bazda düşüş yaşadı.

Açıklanan resmi rakamlara göre, haftanın son işlem günü olan Cuma günü ABD ham petrolü 117 doların altını test ederken, Brent petrolde de 119 dolar seviyesi görüldü.

Önerilen İçerik :   Altında deprem! Altın fiyatlarına neler oluyor? Gram altın, çeyrek altın ne kadar?

Ülkemizde de doların da yükselmesiyle motorin ve benzine peş peşe zam yapıldı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, son 3 günde motorin ve benzine gelen zamlarla birlikte fiyatlar 30 lirayı geçti.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Brent petroldeki düşüşle birlikte son zamanlarda sık sık gündeme gelen akaryakıt fiyatlarında da bir indirim beklentisi oluştu.

pexels lucho castro barrantes 5032848 1

HAM PETROL STOKLARI ARTTI MI?

Yine bir diğer taraftan Merkez Bankasının arka arkaya aldığı kararlar da dolar kurunu düşüremedi. Açıklanan resmi rakamlara göre, dolar 17.30 TL’ye demir attı

Fed’in 1994’ten bu yana en sert faiz artışını gerçekleştirmesi Wall Street bankalarında resesyon beklentilerini yükseltirken, ABD Başkanı Joe Biden da resesyonun kaçınılmaz olmadığı mesajını vermişti.

Açıklanan resmi rakamlara göre, ülkede akaryakıt fiyatları galon başına 5 doları geçerken Beyaz Saray yakıt ihracatı konusundaki limitleri de gözden geçiriyor.

Yine konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, ABD’nin ticari ham petrol stokları, geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 milyon varil artış gösterdi.

Önerilen İçerik :   Gram altın 1.000 TL'yi aştı! İşte altın fiyatlarında son durum!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) yaptığı açıklamada ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon varil (yüzde 0,5) artış göstererek, 418 milyon 700 bin varile yükseldiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu