Gündemden düşmeyen 3600 ek gösterge ile ilgili torba kanun teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşme sırasında önerge ile ilgili değişikliğe gidildi. 2 bin 500 Türk Lirası şeklinde olan en düşük emekli aylığının 3 bin Türk Lirası’na çıkartılmasını öngören madde resmen değiştirildi. Buna göre en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL oluyor. İşte detaylar…

13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren emekli aylıkları ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Habertürk’te yer alan habere göre, 3600 ek gösterge ile ilgili torba kanun teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşme sırasında önerge ile değişiklik yapıldı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, halen 2500 lira olan en düşük emekli aylığının 3000 liraya çıkartılmasını öngören madde değiştirildi. Böylelikle en düşük emekli aylığı da 3 bin 500 liraya çıkartıldı.

Milyonlarca emekliye müjde! En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı belli oldu!

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığının 3000 liraya çıkartılması durumunda toplamda 550 bin kişinin faydalanacağını maliyetinin de 780 milyon lira olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, kabul edilen önerge doğrultusunda en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL’ye çıkartılmasıyla 1.7 milyon kişinin faydalanacağını söyledi. Elitaş maliyetinin de 3.7 milyar liraya ulaşacağını söyleyerek, ek gösterge paketinin toplam maliyetinin de 30 Haziran 2022 tarihi itibarıyla bu artış öncesi 20 milyar TL olduğunu dile getirdi.

Milyonlarca emekliye müjde! En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı belli oldu!

YÜZDE 40 ZAM

Milyonlarca kişinin yüzünü güldüren önerge ile yapılan değişiklikle en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL’ye çıkarılmasına karar verildi. Yani böylelikle en düşük emekli aylığına yüzde 40 oranında bir zam yapılmış olacak.

“ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENSİN ÖNERİSİ”

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in aktardığına göre ise gerçekleştirilen görüşmelerden sonra hazırlanan önerge işleme konuldu. Bu arada CHP milletvekilleri en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL’ye yükseltilmesinin yetmeyeceğini dile getirdi. Söz konusu maaşların asgari ücrete eşitlenmesi gerektiği önerisi geldi fakat bu öneri kabul edilmedi.