Ekonomi

Milyonlarca kişiye kötü haber geldi! Doğal gaz fiyatlarına büyük zam geliyor!

Milyonlarca vatandaşlara kötü haber geldi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı son dakika açıklamasında fiyatı 1300 dolarlara çıkan doğal gaz fiyatlarının 3000 dolara çıkacağını dile getirdi. İşte detaylar…

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) temmuz ayı meclis toplantısı, Kurban Bayramı tatili sebebiyle bir hafta erkene çekildi. Dünya’da yer alan habere göre, söz konusu toplantı uzun bir aradan sonra tamamen yüz yüze gerçekleştirildi.

Toplantıda önemli açıklamalar yapan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, küreselde ve yurtiçinde yaşanan önemli gelişmeleri masaya yatırdı.

Yaptığı açıklamada Rusya-Ukrayna Savaşı’nın büyüme üzerindeki olumsuz etkilerine değinen Şekib Avdagiç, konuşmasında enerjide arz güvenliği ve yüksek fiyatların önümüzdeki kış çok fazla gündeme geleceği ile ilgili bazı detaylara da değindi.

pexels suludan diliyaer 668374 2 1 1

Yaptığı açıklamada yalnızca Türkiye’nin değil bütün Avrupa’nın önünde, kışa girerken iki önemli konu olduğuna değinen Şekib Avdagiç, ““Birincisi yakıt bulabilecek miyiz, gaz bulabilecek miyiz? İkincisi bulursak bile parasını ödeyebilecek miyiz?” diyerek, Bunun sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın sorunu olacağını ve 1000 metreküpü 1300 dolarla çıkan doğalgazın, önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolarla çıkacağı yönünde bir bilgi akışı olduğunu dile getird..

ENERJİ TASARRUFUNA YOĞUNLAŞILMALI

Yaptığı açıklamada küresel ekonomiyi derinden etkileyen en önemli konuların başında enerji fiyatları olduğunu kaydeden Şekib Avdagiç, Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, termostatın Avrupa binalarında yalnızca 1 santigrat derece tasarruf yönünde ayarlanmasının gaz kullanımını senede 10 milyar metreküp azaltacağını söyledi.

pexels magda ehlers 3722212 1 1

İTO Başkanı Şekib Avdagiç ayrıca enerji tasarrufunun Türkiye’nin de öncelikli konuları arasında yer aldığını söyleyerek, bu konuya önümüzdeki dönemde çok daha fazla yoğunlaşılması gerektiğine değindi. Yaptığı açıklamada daha da önemlisinin enerji tasarrufu olduğuna değinen Avdagiç, Merkez Bankası’nın bu konuya ilişkin bir araştırmasından da bahsetti.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç araştırmalara göre, yenilenebilir enerji kaynaklarında ve enerji verimliliğinde ‘makul’ artışlar sağlanması durumunda, 2030 yılında Türkiye’nin cari işlemler dengesinde 21 milyar dolara yakın bir iyileşme elde edilebileceğini dile getirerek, yine söz konusu aynı araştırmada, yenilenebilir enerji payındaki yüzde 10 puanlık artışın net ithal enerji payında yüzde 6,5 puanlık düşüş ve cari işlemler dengesinde 4,5 milyar dolar iyileşme sağlayabileceğinin ifade edildiğini de dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu