Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika detaylarına göre, elektriğin serbest piyasa teklif fiyatında üst limit 3.75 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı. Söz konusu bu artış sanayicilerle ticarethanelerin elektrik faturalarına, vatandaşın ise cebine yansıyacak. işte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrik fiyatlarına zam baskısını artıracak yeni bir düzenleme daha gerçekleştirildi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan yeni kararla serbest piyasaya verilen fiyat tekliflerinin azami limiti kilovatsaati (kWh) 3.75 liradan 4 liraya çıkartıldı.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Elektriğe yüklü bir zam daha gelebilir!

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, üst limitlere yapılan zam sebebiyle sanayicilerle ticarethanelerin elektrik faturalarının daha da artabileceği şirketlerin artan bu maliyeti ürünlerine zam olarak yansıtacakları için birçok üründe peş peşe yeni zam dalgası yaşanacağı öne sürüldü.

Aktarılan detaylara göre, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yönetim kurulu üyesi Olgun Sakarya, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Ekim ayı beklenmeden ağustosta yeni zamlı tarifeler açıklanırsa sürpriz olmayacağını dile getirerek, “Ekim ayı beklenirse zam oranı daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Elektriğe yüklü bir zam daha gelebilir!

TARIM SULAMA

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu aldığı 2. bir kararla mesken ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin görece pahalı Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) limitini de mesken ve tarımsal sulama kullanıcıları için 7 milyon kWh/yıldan 100 milyon kWh’e yükseltti. Söz konusu bu yeni kararla mesken ve tarımsal sulama kullanıcılarının Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) üzerinden elektrik alma sınırı 7 milyon kwh’den 100 milyon kwh’e çıkartıldı. Yani bu kararla büyük tarımsal sulama yapan kooperatiflerin daha yüksek fiyattan elektrik parası ödemelerine de son verildi.

KAMUSAL YAPI ŞART

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yönetim kurulu üyesi Olgun Sakarya konuyla ilgili olarak yaptığı önemli açıklamalarda özel sektörün elektrikte ithal kaynak bağımlısı üretim altyapısına mahkum olduğunu dile getirerek, Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki değer kaybına seyirci kalınmasının sonuçları vatandaşa önümüzdeki günlerde doğal olarak zam şeklinde yansıyacağını dile getirerek, “Artık mızrak çuvala sığmıyor. Üretim ve dağıtımda bir an önce kamusal yapıya dönülmesi şart olmuştur” şeklinde konuştu.