Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Modern Kozmoloji’nin En Parlak Yıldızı Stephen Hawking, 76 Yaşında Öldü

  • 14 Mart 2018
  • 1.889 kez görüntülendi.
Modern Kozmoloji’nin En Parlak Yıldızı Stephen Hawking, 76 Yaşında Öldü
Konu Altı

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara deliklere (A Brief History of Time: From the Big Bang to Black Holes) yazarı dünyanın gelmiş geçmiş yaşayan en büyük bilim adamı sayılan Hawking 76 yaşında Londra’daki evinde öldü.

Hayalleri ve iç güdüleri evrenimizi anlamamızı sağladı , dünyaya ilham veren hayatı ile hepimize dokunan Hawking, Cambridge’deki evinden gelen bildiri ile ölümü doğruladı.

İlk açıklamalara göre çocukları Lucy,Robert ve Tim’in yaptığı açıklamaya göre ; ‘Sevgili babamızın öldüğünü tüm dünya ile paylaşmaktan üzüntü duyuyoruz , onu çok özleyeceğiz’.

“Büyük bir bilim insanı ve çalışmaları ve mirası uzun yıllar boyunca yaşayacak sıra dışı bir adamdı. Onun parlak zekası ve mizahı ile cesareti ve ısrarı dünya çapında bu işle ilgilenen tüm insanlara ilham verdi.

“Bir keresinde şöyle söylemişti : ‘Sevdiğin insanlara evde olmasaydı, bir evren olmuyordu.’ Onu sonsuza dek özleyeceğiz. ”

1963 yılında 21 yaşındayken geçirdiği motor neron hastalığı teşhisi konulduğunda doktorlar sadece 2 yıl yaşayacağını belirttiler fakat Hawking’in bünyesi bu hastalığa daha yavaş tepki gösterdiği için 55 yıl daha bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldı.

Ölümün gölgesinde yaşayanlar genellikle en çok yaşayanlardır diyordu Hawking. . Onun için genel hastalığının erken teşhisi ve hastanede tanıdığı bir çocuğun lösemisinden ölümüne tanık olması ona yeni bir amaç duygusunu verdi.“Geleceğimin üzerinde bir bulut asılı olmasına rağmen, sürpriz olarak, şimdiye kadar yaşamın daha çok yaşamın tadını çıkarıyordum diyordu bir söyleşisinde.

1960’larda koltuk değneklerini kullanmaya başladı, ancak uzun bir süre tekerlekli sandalye kullanmamak için mücadele verdi fakat durum iyice ilerleyince maalesef hayatının geri kalanını bu şekilde geçirmek zorunda kaldı.

1974’te kara deliklerin ısının yayılması ve nihayetinde varlığın dışına çıkması gerektiğini ilan etmek için kuantum teorisini çizdi. Normal kara delikler için, süreç hızlı bir süreç değildir, güneşin kütlesinin buharlaşması için kara deliğin evreninden daha uzun sürmesidir. Ama hayatlarının sonuna yakın, mini kara delikler, bir milyon megatonluk hidrojen bombalarının enerjisi ile patlayan muhteşem bir hızda ısıyı açığa çıkarırlar. Hawking, evrendeki minyatür kara deliklerin her biri milyar ton kadar ağır, fakat bir protondan daha büyük değildir açıklamasını yaptı.

Kara deliğin ısı yaydığı teorisi, modern kozmolojideki en tutkulu tartışmalardan biri olarak hala izini sürdürmekte. Hawking, bir kara deliğin radyasyon banyosuna buharlaşabilmesi durumunda, yaşamı boyunca içine düşen tüm bilgilerin sonsuza dek yok olacağını iddia etti.

Hawking’in eski bir öğrencisi ve şimdi Southampton Üniversitesi’nde teorik fizik profesörü olan Marika Taylor, Hawking’in öğrencilerine bilgi paradoksu konusundaki U dönüşünü nasıl yaptığını şöyle  açıkladığını hatırlıyor. Taylor, konuşma sentezleyicisini maks. “Çıkıyorum!” Diye bağırdı. Tüm bardaki insanlar döndü ve Hawking sesi kapatmadan önce gruba baktı ve şu açıklamayı netleştirdi: “Çıkıyorum ve belki de bilgi kaybının gerçekleşmeyeceğini itiraf ediyorum.” Dedi. Taylor şöyle dedi: “Kötü bir his Mizah.”

Son zamanlarda Tesla’nın Elon Musk ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’a yapay zeka askeri silahlanma yarışına karşı uyarıda bulundu ve otonom silahlara yasak getirilmesi çağrısında bulundu.

“Beynini, bileşenleri başarısız olduğunda çalışmayı durduracak bir bilgisayar olarak görüyorum diye söylemişti . Kırılmış bilgisayarlar için cennet veya öbür dünya yoktur; Bu karanlıktan korkan insanlar için bir peri hikayesi ”dedi.

Doktor ayrıca, doktorların düşündüğünden daha uzak bir ufukta oturmuş bir olasılık olarak da ölümden söz etti. “Son 49 yıl boyunca erken ölüm ihtimaliyle yaşadım. Ölümden korkmuyorum ama ölmek için acelem yok. İlk önce yapmak istediğim çok şey var ”dedi.

İlk evliliğinden Jane Wilde’a ve üç torundan üç çocuk, Robert, Lucy ve Timothy’yi ve bilim severleri yanlız birakıp 76 yaşında bu dünyadan göçtü.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar osman kartal dedi ki:

    bilim dünyasına sayısız katkısı bulunmuş önemli bir insandı

BİR YORUM YAZ