Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Muğla’daki Dev Orman Yangını 18 Saat Sonunda Kısmet Kontrol Altına Alınabildi!

Muğla Dalaman ilçesinde, dün saat 15.10 civarında meydana gelen ve ardından Fethiye’ye sıçrayan orman yangını 18 saat sonra kısmet kontrol altına alınabildi. Rüzgarın da etkisiyle birlikte Fethiye’nin turistik bölgelerinden olan Göcek Mahallesi’ne kadar ulaşmayı başaran yangın toplam olarak 350 hektar büyüklüğünde devasa alanı etki altına aldı.

  • 11 Temmuz 2019
  • 272 kez görüntülendi.
Muğla’daki Dev Orman Yangını 18 Saat Sonunda Kısmet Kontrol Altına Alınabildi!
Konu Altı

Dalaman ilçesi civarında dün öğlen saatlerinde 15.10 civarında meydana gelen orman yangınıyla birlikte hızlı bir şekilde müdahaleye geçen Muğla Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle birlikte Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangılarıyla mücadele ekipleri 13 dakikalık süre sonrasında alana giderek ilk müdahaleyi yaptılar.

Yangının ardından hızlı bir şekilde bölgeye sevk edilen toplam 520 personel, 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle birlikte söndürme çalışmaları gece boyunca devam etti. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte hava araçlarının da bölgeye gelmesiyle birlikte devasa bir çalışma kadrosu oluşturuldu. Güncel olarak çok sayıda helikopter de yangına müdahale ediyor.

Herhangi bir can kaybının meydana gelmediği söz konusu yangında, faaliyette olan bir butik otelin tahliye edilmek zorunda kaldığı, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün de alevler içerisinde yandığı, birkaç iş makinesinin ise yangında kaybolduğu bilgisine ulaşıldı.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye ilçesine kadar uzamayı başaran yangınla ilgili oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yönetmekte.

Bunun yanı sıra yangın esnasında hızla yükseliş gösteren dumanlar, gökyüzünde büyük bir duman bulutu oluşturdu. Dumanlar yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıktaki Fethiyeden’de farkedildi. Karacaağaç Mahallesi’nde ortaya çıkan yangın sebebiyle komşu Kayadibi ve Taşlıca mahalleri tamamen boşaltıldı.

Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri art arda anonslar yaparak alevlerin tehdit altına aldığı mahalle sakinlerinden evlerini boşaltmaları yönünde talep oluşturdu. Ekiplerin de yaptığı çalışmalarla birlikte toplam 34 ev tahliye edildi.

Yangın, Fethiye sınırlarında bulunan Taşbaşı ve Gökçeovacık ile birlikte turistik Göcek Mahallesi’ne kadar sıçradı. Yine aynı şekilde bu bölgede de duman bulutu oluştu.

İlçeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının kontrol altına alındığını belirterek, söndürme çalışmalarının hızla devam ettiği bilgisini ulaştırıldı. Pakdemirli, yangının toplam olarak 350 hektar alanı etki altına aldığını da söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Dalaman ilçesi Karaağaç mevkii Kızılçam Koru Ormanlarının yer aldığı bölgede saat 15.10 civarında meydana gelen yangına, Muğla Valiliği, İl Jandarma ekipleri ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki Orman Yangınları ile Mücadele ekiplerinin 13 dakikalık süre sonunda ilk müdahaleyi gerçekleştirdiği iletildi.

15.23’te başlayan söndürme çalışmalarının devam ettiğini bildirildiği açıklamada, Yangın çıkış saati itibarıyla sıcaklığın 37 derece, nem oranının ise %18 civarında olduğu, rüzgarın ise batı yönünden 40 kilometre hızlı esmesinden dolayı yangının kısa sürede yayıldığı, Yangına müdahalede toplam 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinası, 520 personelin müdahale ettiği bildirildi.

Açıklamada, havanın kararması sebebiyle yangına havadan müdahalede bulunamadığının altı çizildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ