Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Muharrem İnce canlı yayında soruları yanıtladı

  • 24 Haziran 2018
  • 493 kez görüntülendi.
Muharrem İnce canlı yayında soruları yanıtladı
Konu Altı

İnce, Kamu TV’de diri yayınlanan Kamu Arenası Programı’nda gündeme  ilişkin soruları yanıtladı.

İzmir başta olmak üzere mitinglerinde aka kalabalıkların oluştuğunu  anlatan İnce, “4 Mayıs’ta cumhurbaşkanı adayı olduğumda şöyle düşündüm; ‘ikinci  tura bu işi bırakırsak, ikinci turda başa kafa bir yarış yaparız.’ Böyle başladım  ama bugün bu noktada değilim. Bunun pazar günü birinci turda halledilebileceğine  inanıyorum. 81 milyon merak etmesin, artık asla bugünkü gibi bir Türkiye  olmayacak.” diye konuştu.

Artık insanların bir umudu olduğunu dile getiren İnce, umutların  tazelendiğini, yeşerdiğini ve insanların kazanmaya yakın olduğunu hissettiğini  söyledi.

“SANDIK BAŞINDAN AYRILMAYIN”

İnce, karşı tarafta bir telaş olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle  sürdürdü:

“Abuk sabuk işlerle uğraşıyorlar, 5 yaşından beri hayatımı  sorgulamışlar. Boş işlerle uğraşıyorlar. Yandaş medyada hakkımda haberler  yaptırıyorlar. İnsanlar inanmayınca tutmuyor. Bunun sokak diliyle özeti şudur;  Tarzan zorda. Bunlara kimsenin kulak asmamasını istiyorum. Yok ses kaydı, bilmem  ne… Bu ses kaydı, telefon dinleme, FETÖ’lerin eseriydi. FETÖ’cülerden mi  öğrendiniz? Benim size anlatacağım şu; 106 mitingde saatlerce beni beklediniz ama  işimiz henüz bitmedi. Yarın İstanbul mitingine sürünerek geleceğim ama tekrar  geleceğim. Saat 13.00’te başlayacak, belki biraz sarkabilir. Yağmur yağarsa da  yağmurun altında şemsiyesiz konuşacağım.”

İzmir’de ve Ankara’daki mitinglerine TRT’nin bir dakika yer  vermediğini savunan İnce, anayasada TRT’nin tarafsız olduğunun yazdığını  kaydetti.

“Tayyip Erdoğan, devletin uçağı ve helikopteri ile propaganda yapıyor.  Son 10 günde yasak, suç. Ben de buraya uçakla geldim ama sizin verdiğiniz  paralarla kiraladığım uçakla geldim.” diyen İnce, seçim sonrası Recep Tayyip  Erdoğan’ın önde gösterildiği haberler yapılacağını ileri sürdü.

“YSK’NIN ÖNÜNDE OTURACAĞIM”

Programın sunucusu Uğur Dündar’ın kendisine “Anadolu Ajansı’nda 7-8  özel görevlinin hiç durmadan bir hazırlık yaptığı” şeklinde ihbar geldiğini  söylediği İnce, “Bütün bunlar doğrudur.” iddiasında bulundu.

İnce, 24 Haziran Pazar günü yapılması gerekenleri sıralayarak, şöyle  devam etti:

“Sizden istedikleri şey şu aslında; ‘Erdoğan 65, İnce 20-15’ diyecek.  Siz moralinizi bozacaksınız, sandıkları terk edeceksiniz onlar da çalacak. Plan  bu. Sizlerden istediğim cumartesi akşamdan, gün ışımadan gidin, okulların  bahçesinde yatın. Sandık başından ayrılmayın, sonra seçim kurullarının önüne  gidin ve ayrılmayın. Ben pazar sabahı Yalova’da oyumu kullanıp, Ankara’ya gidip,  YSK’nın önüne bir iskemle koyup, orada bekleyeceğim. Yalova’daki ikinci belediye  seçimlerini hatırlıyor musunuz? Orada 48 saat bir sandalyenin üstünde oturmuştum,  şimdi YSK’nın önünde oturacağım. Benim görevim, miting yapmaktı, sizin göreviniz  meydanları süslemekti, şimdi sizin görevleriniz sandıkları korumak, seçim  kurullarının önüne gidip ‘oradayım’ demek. Benim görevim de avukatlarla beraber  YSK’nın önüne gitmek. Bu seçim, eskinin son seçimi, yenin ilk seçimi.”

Uğur Dündar’ın kendilerine “interneti yavaşlatma, sosyal medyayı  karartma” gibi ihbarlar geldiğini anlatması üzerine İnce, vatandaşların  korkmaması gerektiğini aktardı.

Anket şirketlerinin kendi oyu için “yüzde 24” yazdığını belirten İnce,  “Öyle bir şey yok. İstanbul’da 16 ilçede miting yaptık, fotoğraflarına bakın  göreceksiniz. İzmir. Hatay, Rize mitinglerine bakın. Yarın 107 miting ile  bitiriyoruz. 12 vilayete gidemedik, oralara da inşallah cumhurbaşkanı olarak  gideceğim. Bir yel var, toparladık ortalık böyle bir şey değil bu. Dip dalgası  diyorduk ya o da değil. Bu Tsunami. Bu beni emin olun uykularımı kaçırıyor.  Sorumluluk duygusu, ‘Eyvah’ diyorum ekonomik kriz kapıda, deva olmam lazım, iddia  koyduk ortaya. Bunu yapacak mıyız? Allah’ın izniyle yapacağız kimsenin kuşkusu  olmasın.” diye konuştu.

“EĞİTİMDE VE SINAV SİSTEMİNDE DE UZLAŞACAĞIZ”

Kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bay Muharrem”  şeklinde hitap etmesine değinen İnce, “Burada ima var. O, ‘bay’ derken, elit,  seçkinci diyor. Oysa Fatihli olan benim, Nişantaşılı olan Erdoğan. Gariban  olan benim, saraylı o.” dedi.

“İstanbul Devlet Konservatuarı’nın salı gününe kadar boşaltılmasının  istendiği”nin söylenmesi üzerine İnce, “Salı gününe kadar süre vermişler. O vakit  hiçbir sıkıntı yok çünkü pazartesi ben hallederim o işi. Hiç bir sıkıntı yok.”  ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, üst düzey bürokratların hükümeti destekleyen tavırları  olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yöneteceğimiz Türkiye’de intikam  olmayacak. Rövanş olmayacak, devr-i sabık olmayacak. Bu demek değil ki bunlardan  hesap sorulmayacak. Şöyle bir cumhurbaşkanı olacağım, halkını bilen, hakkını  bilen, haddini bilen bir cumhurbaşkanı ama gerektiğinde haddini de bildiren bir  cumhurbaşkanı. O hakaret edenleri biliyorum hepsini not ediyoruz. Ancak,  bürokrasideki arkadaşlarımıza sesleniyorum, tedirgin olmanıza gerek yok. Ben  ortak us diyorum, o tek us diyor. Ortak us ile ortak iyiyi bulmaktan laf  ediyorum. Eğitimde ve imtihan sisteminde de uzlaşacağız. Toplumu germeye, kavga  etmeye gerek yok, barışacağız ve adil bölüşeceğiz. Türkiye’yi barıştırabiliriz.  Bakanlar Kurulu sadece CHP’lilerden oluşmayacak. Ben 81 milyonun Cumhurbaşkanı  olacağım herkesi kucaklayacağım.”

“GEÇMİŞTEKİNE DÖNMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde demokratik parlamenter sisteme  geçilmesi için çalışmalar yapacağını dile getiren İnce, “TBMM’nin çalışma  sistemini biliyorum. Mecliste bir uzlaşma sağlandığında bahsettiğimiz sisteme daha ivedi geçilebilir. ‘Bu sistemden vazgeçeceğiz, parlamenter sisteme art  döneceğiz’ derken şu anlaşılmasın; Geçmiştekine dönmeyeceğiz, geçmişteki de iyi  değildi. Daha iyisini yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Dündar’ın, Bahçeli’nin AK Parti’ye yönelik söylediği “MHP’nin yok farz  edilmesini kabul edemeyiz. Davutoğlu’nun yaptığı hatalara düşerlerse her şey  biter. Kimse bizi yok sayamaz, satın alamaz, kullanamaz.” sözleri üzerine İnce,  şöyle konuştu:

“Benim hiç alaka alanıma girmiyor. Neden? Siyaset, başkasının  başarısızlığı üzerine kurulmaz. Siyaset, başkalarının kavga etmesi üzerine  kurulmaz. Politika kendi başarın üzerine kurulur. Yani, anlatayım. ‘Tayyip Erdoğan  ile Abdullah Gül kavga etsin, biz de aradan çıkalım.’ Böyle bir politika yapılmaz.  Bu doğru değil. ‘Tayyip Erdoğan ile Bahçeli kavga etsin, biz de aradan  kurtarırız.’ Bu doğru değil. Ama şunu söyleyeyim size. Erdoğan ile Bahçeli  birbirlerine neler söylediler? Herkes biliyor. Merak etmeyin? Ülkücü kardeşlerim  bize oy veriyor. Siz hiç merak etmeyin.”

Ergenekon ve Balyoz davaları sürdüğü dönemde mebus  arkadaşlarıyla beraber Silivri’deki bir duruşmaya gittiğini ve mahkemenin  hakimine “Bir gün o koltukta, tepede oturmayacaksın, aşağıda oturacaksın  yargılanacaksın.” dediğini hatırlatan İnce, şöyle devam etti:

“Şimdi o yargıç hapishanede. Şimdi bakın bir FETÖ’cüler vardı, bir de  Erdoğan’ın adamları vardı, bir de Silivri’de hapishaneye atılanlar vardı. Hapiste  olanlar 5 sene yattı. FETÖ’cüler yattı. Uğraş birlikçileri henüz yargılanmadı. Bakın,  ben mahkeme salonunda arkadaşlarımla beraber 38 milletvekiliydik yanılmıyorsam o  duruşmada… Ben orada FETÖ’cü hakimlerle kavga ederken, hak ararken, Erdoğan  ‘Ben Ergenekon’un savcısıyım’ diyordu. Yani FETÖ’cülerin ortağıydı. Bank Asya’nın  kurdelesini beraber kesiyorlardı. Beraber kurdele kestikleri arkadaşları geçen  gün Yenikapı’da da ziyaret etti kendisini. Çabuk etmeyin, bakarsın yarın sebep  ziyaret ettiğini de açıklayıveririm.”

“TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE AMANSIZ ŞEKİLDE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde PKK, FETÖ gibi bütün terör örgütleriyle  amansız şekilde mücadele edeceğini söyleyen İnce, “FETÖ’cü muallim var, FETÖ’cü  doktor var, FETÖ’cü hemşire var, FETÖ’cü marketçi var, FETÖ’cü baklavacı var.  Hepsi var ama FETÖ’cü mebus yok. Böyle birşey olabilir mi? FETÖ’nün siyasi  kanadı yok. Sebep yok?” dedi.

Siyasetin bir ilke üzerine yapılması gerektiğini aktaran İnce,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Erdoğan’ın meydanlarda yaptığı bir şey var. Ben diyorum ki,  ‘Demirel’in yaptığı köprüden bayramlarda parasız geçiyoruz. Senin yaptığın  köprüden parayla geçiyoruz. Normal zamanlarda Demirel’in yaptığı köprüden 11  liraya geçiyoruz, 5.5 lira gidiş, 5.5 lira dönüş. Senin yaptığın köprüden 228  liraya geçiyoruz. 114 lira gidiş, 114 lira dönüş.’ Bugün bana yanıt veriyor. ‘Bay  Muharrem, Yalova’ya geçerken nereden geçiyorsun’ diyor. ‘Geçme o zaman’ diyor.  ‘Sandalla geç’ diyor. Erdoğan, bir; babanın parasıyla yapmadın, milletin  parasıyla yaptın. İki; ben mebus maaşı alıyorum, ben geçerim oradan da  kamyoncu, otobüsçü nasıl geçecek? Ben onun derdindeyim. Sen bana onu söyle.  Yakında şunu söyleyebilir; ‘Paran varsa geç, paran yoksa geçme.’ diyebilir.  ‘Paran varsa hastalan, paran yoksa hastalanma’ diyebilir. Ya da ‘paran varsa  yaşa, paran yoksa yaşama’ diyebilir.”

“CAMİYE FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYE GİTMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde “Bay Muharrem, seçimden evvel  camide çekilmiş fotoğrafın var mı?” sözlerini hatırlatan İnce, “Biz senin gibi  camiye fotoğraf çektirmeye gitmiyoruz. İbadet yapmaya gidiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin karamsar bir havaya büründüğünü, kimsenin yüzünün  gülmediğini, toplumun ayrıştığını ve bölündüğünü savunan İnce, “Ben bu toplumu  birleştirmek, bir aka şemsiye altında uzlaştırmak ve huzur getirmek istiyorum.  Bizim derdimiz huzur. Ulus huzurlu olacak. Projemiz ‘3B’ diyoruz. Barışacağız,  büyüyeceğiz ve bölüşeceğiz. Derhal barışacağız, hızla büyüyeceğiz ve adil  bölüşeceğiz. Bunu başarabiliriz. Bu ülke soyulmazsa, atıl olan kaynakları  devreye sokulursa, ziraat alanları atıl, meralar atıl, sanayisinin 4’te biri atıl,  insan kaynakları atıl. Bunu devreye sokacağız.” diye konuştu.

İnce, yarın İstanbul’da cumhuriyet tarihinin en aka mitingini  yapacağına inandığını, bütün vatandaşları Maltepe’ye beklediğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ