Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Muhtaç Asker Ailelerine Maaş Yardımı! İşte Detaylar…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zorunlu askerlik kapsamında 6 ay boyunca görevini yürüten, muhtaç er ve erbaşların aileleri için düzenli olarak yardım veriyor. Bakanlık tarafından ailelere her 2 ayda bir 550 TL yardım veriliyor.

  • 19 Temmuz 2019
  • 295 kez görüntülendi.
Muhtaç Asker Ailelerine Maaş Yardımı! İşte Detaylar…
Konu Altı

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı ismiyle yürürlüğe giren uygulama çerçevesinde her 2 ayda bir 550 TL yardım yapılıyor. Yani aylık 275 TL olarak yardım parası veriliyor. Bunun yanı sıra vatani görevini yapan askerlerin 18 yaşından küçük çocuğu varsa, bu çocuklar için de her ay 100 TL eğitim ödemesi veriliyor.

Hangi Aile Bireyleri Alabilir

Askere giden kişi eğer evliyse resmi nikahlı eşi, bekar ise başvuru önceliği anneye düşüyor. Eğer anne hayatta değilse, baba başvuruda bulunabiliyor. Bekar askerin anne veya babası boşandıysa, kiminle birlikte ikamet ediyorsa o başvuruda bulunarak yardım alabiliyor.

Nereye Başvuru Yapılıyor?

Başvurular şehirlerde valiliklere bağlı, ilçelerde ise kaymakamlıklara bağlı olan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” na yapılmakta. Eğer heyet yapılan inceleme sonucunda yardım yapılması noktasında uygunluk görürse, kararı onaylıyor. Direkt olarak başvuran kişinin kimliğiyle başvuruda bulunabiliyor.

Para Nereden Alınıyor?

Aylık 275 TL olmak üzere her 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme, hak sahibi vatandaşların PTT’de bulunan hesaplarına geçiyor. Bu kapsamda her 2 ayda bir PTT hesabınıza yatan parayı tüm şubelerden ve ATM’lerden çekebiliyorsunuz.

Yardım Ne Kadar Devam Ediyor?

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı, askerlik bitene kadar devam ediyor. Askerlik bittiğinde otomatik olarak kesiliyor.

Kaç Başvuruda Bulunabiliyor?

Eğer birden fazla kişi askerlik yapıyorsa her bir asker için ayrı ayrı başvuru yapılıyor ve muhtaçlık durumu gerçekten varsa her bir asker için belirlenen miktarda ücret yatırılıyor.

Şartlar Neler?

Askerin hanesinde kişi başına güşen gelirin asgari ücret tutarının 1/3’inden daha az olması gerekiyor. Bu durumun tespitinin gerçekleştirilebilmesi için yetkili kılınan kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oluyor. Bakanlıkca gelir testi yapılıyor ve hanede kişi başına düşen gelirin ne kadar olduğu hesaplanıyor. 2019 yılı için bu yardımı alabilmek için kişi başına düşen gelirin 609 TL olması gerekiyor. Haneye giren para, kişi sayısına bölündüğü takdirde eğer bu tutarın altındaysa yardım alabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ