Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

NASA Juno’nun faaliyet süresini uzattı

  • 12 Haziran 2018
  • 357 kez görüntülendi.
NASA Juno’nun faaliyet süresini uzattı
Konu Altı

Amerikan Havacılık ve Feza Ajansı NASA, Erendiz keşif uydusu Juno’nun etkinlik süresinin 2021 yılının Temmuz ayına kadar uzatıldığını duyurdu.

NASA’dan yapılan açıklamada, keşif görevini Şubat 2018’de noktalaması öngörülen uydunun 41 ay daha yörüngede kalacağı belirtildi.

Açıklamada, Juno’nun normal şartlarda Erendiz çevresinde 14 günde tamamlaması planlanan yörünge yolculuklarının yakıt vanalarındaki bir bozukluk nedeniyle 53 günde bitirebildiği, bu sebeple uydunun başta hedeflenen bilimsel verileri toplayabilmesi için ek süreye gereksinim duyacağı anlatım edildi.

NASA, Juno misyonu için 2022 yılına kadar mali kaynak ayırmayı planlanıyor. Ana operasyonların Temmuz 2021’de sonlandırılmasının ardından veri analizleri ve misyon değerlendirme çalışmalarının 2022 başlarına dek süreceği öngörülüyor.

NASA’nın 2011’de uzaya fırlattığı Juno uydusu, Temmuz 2016’da Jüpiter’e vardığından bu yana gezegen yörüngesinde keşif faaliyetlerini sürdürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ