Yaşam

O ilde yaşayanlar dikkat! Kavurucu sıcaklar kapıda!

VATANDAŞLARININ ÖZELLİKLE UYARILDIĞI O İLİMİZ NERESİ?

19 Temmuz Salı günü ile 25 Temmuz Pazartesi günleri arası Antalya’ya sıcak hava dalgası geliyor. Antalya Valiliği’nden gelen açıklamaya göre il genelinde yüksek sıcaklık uyarısında bulunuldu.

Antalya Valiliği, hemşehrilerini 19 ile 25 Temmuz tarihleri arasında il genelinde yaşanacak olan yüksek sıcaklık sebebiyle uyardı ve mecbur kalmadıkları takdirde saat 11:00 ile 16:00 arası dışarıya çıkmamaları gerektiğini bildirdi.

pexels moein moradi 672636

Kamupersoneli.net’te yer alan habere göre, Antalya il genelinde 19 Temmuz Salı günü ile 25 Temmuz Pazartesi günü akşam saatlerine kadar yoğun bir sıcaklık hissedilecek. Bu sıcaklık sahil kesimlerinde 38 ile 44 dereceyi bulurken, iç kesimlerde ise 32 ile 36 derece arasında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGARIN DA ŞİDDETİNİ ARTTIRABİLECEĞİ KAYDEDİLDİ.

Uzmanlar tarafından dikkatli olunulması için uyarılan bu tarihler arasında, nem oranının da % 10 ile % 30 arasında seyredeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve kuzeydoğu tarafından saatteki hızı 40 ile 60 kilometre olan şiddetli bir rüzgar beklendiği açıklandı. Gelmesi beklenen yüksek sıcaklığın, düşük nem ve şiddetli rüzgarla birleşmesi sonucu yaşanabilecek olan olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması istendi.

pexels pixabay 266487

ORMAN YANGINLARINA DİKKAT!

Yüksek sıcaklığın kuvvetli rüzgar ve düşük nem ile birleşmesi maalesef ki yangınlara da davetiye çıkartıyor. Özellikle son zamanlarda artan orman yangınları sebebiyle, ciğerlerimizin büyük bir parçasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, yine böyle bir olay yaşanmaması için uzmanlar uyardı.

Peki ne yapmalıyız?

Orman yangınlarını tam olarak engelleyebilmek mümkün olmasa da, yine de üzerimize düşen bazı sorumluluklar var. Öncelikle orman yangınları nasıl çıkar, neden olur diye araştırmalı ve neler yapabiliriz diyerek alınabilecek önlemleri sıralamalıyız.

pexels pixabay 260367

Geçtiğimiz yıl ülkemizde kabus gibi bir yaz yaşandı. Öne Akdeniz, sonra Ege ve daha sonra ülkemizin farklı farklı bir çok noktasında orman yangınları yaşandı. Kimisi saldırı kimisi de doğal yollardan oluşan bu yangınların devamının da geleceği maalesef ki düşünülüyor. Böyle düşünülmesinin en önemli sebebi hiç şüphesiz ki dünyanın dengesinin bozulması ve ikliminin değişmesi sebebi iledir. Ve insanlığı çok daha kurak, çok daha sıcak ve nemin çok az olduğu yaz ayları bekliyor. Peki ne yapmalıyız?

ORMAN YANGINLARINI ÖNLEMEK İÇİN BİREYSEL TEDBİRLER

-Öncelikle her şeyin dikkatsizlik ve ihmalden kaynaklandığını aklımızdan çıkarmamalı, çok küçük bir kıvılcım dahi görsek müdahale edecek ekiplere haber vermeliyiz.

-Güvenlik tedbirimizi almadan kontrolsüz ateş yakmamalıyız.

-Eğer bir ateş yaktıysak bunun mutlaka ve mutlaka söndüğünden emin olmalıyız.

-İzmarit ve sönmemiş kibritler ile mercek görevi görerek yangın çıkartma potansiyeli olan cam parçalarını, ormanlara atmamak gerektiğini söylemeye gerek bile duymuyoruz.

Unutmayalım ki yanan sadece ciğerlerimiz olan ormanlar değil, içinde yaşayan bütün canlılardır.

pexels pixabay 68482

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu