Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Obezite için harekete geç” projesinde ilk adım atıldı

  • 20 Eylül 2018
  • 380 kez görüntülendi.
“Obezite için harekete geç” projesinde ilk adım atıldı
Konu Altı

Obezite ve aşırı kilonun önlenmesi için mektep öncesi dönemden başlayarak doğru beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasının önemine dikkat çekmeyi amaçlayan “Obezite İçin Harekete Geç!” projesinin ilk adımı Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde atıldı. Proje ilerleyen tarihlerde farklı il ve hastanelerde devam edecek.İlişkili Haberler

  • Gen nakliyle obezite ve diyabete çözüm umudu
  • Obezite hafızayı tehdit ediyor
  • “Obezite ameliyatı yürek krizi riskini azaltıyor”
  • Obezite cerrahisi 2,5 milyon kişiye deva olabilir

Obezite ile ilgili farkındalık yaratmayı ve halka ücretsiz sunulan ölçüm hizmetiyle risk grubundaki kişileri hekime yönlendirmeyi hedefleyen “Obezite İçin Harekete Geç!” projesi kapsamında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin ana girişinde bir çadır kuruldu. Buraya başvuran kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde risk grubunda bulunanlar ilgili bölümlere yönlendirildi. 

“2030 YILINA KADAR OBEZİTE ORANI DÜNYA NÜFUSUNUN YARISINA ÇIKABİLİR”

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Umumi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Coşkun günümüzün salgın hastalığı olan obezite ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Aşırı kilo ve obezite, sağlığa ziyan verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Gövde kitle indeksi (VKİ) erişkinlerde obeziteyi sınıflandırmak için yaygın olarak kullanılan, gövde ağırlığının kilogram cinsinden değerinin, boy uzunluğunun metre cinsinden değerinin karesine bölünmesiyle elde edilen kolay bir ölçümleme yöntemidir. Gövde kitle indeksi 30 kg/m2’den aka olan bireyler obez grubuna girmektedir. Dünyada 1975’ten günümüze obezite oranı yaklaşık 3 kat artmış olup, Dünya Sıhhat Örgütü’nün en son verilerine göre dünyada yaklaşık 2 milyar çok kilolu bireyin olduğu ve bunların yaklaşık 700 milyonunun obez olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda 2030 yılına kadar obezite oranlarının dünya nüfusunun yarısına çıkabileceği tahmin edilmektedir.

“OBEZİTE DEVLET EKONOMİLERİNE CİDDİ YÜK GETİRİYOR”

Obezite son zamanlarda küresel bir sıhhat sorununa dönüşmüş olup dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda obezitenin dünya çapındaki maliyetinin, sigara içme ve terörle mücadelenin maliyetine yakın olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, obezite devlet ekonomilerine de ağırbaşlı anlamda yük getirmektedir. Obezite; yürek hastalıkları, diyabet, solunum hastalıkları, yüksek kolesterol, karaciğer hastalıkları, kısırlık, kanser gibi birçok hastalık için mühim bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bilhassa orta yaşlarda gelişen şeker (diyabet) hastalığının birinci sebebi obezite olarak kabul edilmektedir. Uluslararası Kanser Araştırma Kuruluşu’nun verilerine bakıldığında yılda en az yarım milyon kanser vakasına obezitenin sebep olduğu görülmektedir.” 

Prof. Dr. Halil Coşkun, eskiden bulaşıcı hastalıklar ve yetersiz beslenme sonucunda erken ölümler meydana gelirken, günümüzde durumun değiştiğini belirtti:

“Obezitenin eskiden sadece yüksek gelirli ve gelişmiş̧ ülkelerin bir sorunu olarak düşünülmekteydi. Ancak obezite oranları hem gelişmiş̧ hem de düşük ile orta gelirli gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Aslında, dünya nüfusunun çoğunluğu insanların yetersiz beslenme sonucu değil, aşırı beslenme ile ilgili hastalıklardan öldüğü ülkelerde yasamaktadır. Dünyada eskiden bulaşıcı hastalıklar ve yetersiz beslenme sonucunda erken ölümler meydana gelirken, bu durumun günümüzde bulaşıcı olmayan ve genellikle aşırı beslenme ile ilişkilendirilen kronik hastalıkların sebep olduğu daha ‘genç̧’ yaştaki ölümlere doğru kaydığı görülmektedir. Günümüzde aşırı beslenmenin yanında teknolojideki gelişmelerle birlikte iş ve çalışma şekillerinin geçmişteki normlara göre oturarak yapılır hale gelmesi, fiziksel aktivitede azalmaya ve obezite riskinin artmasına sebep olmuştur.”

Dr. Erkan Yardımcı, Prof. Dr. Halil Coşkun 

“OKUL ÖNCESİNDEKİ ALIŞKANLIKLAR OBEZİTEYLE MÜCADELENİN İLK ADIMIDIR”

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Erkan Yardımcı ise obeziteden korunma ve obezite tedavisi hakkında bilgi verdi:

“Obezite ile mücadeledeki en mühim nokta korunma programlarının uygulanmasıdır. Dünya Sıhhat Örgütü, obezite ve aşırı kilonun önlenmesi için, bebeklik ve mektep öncesi dönemlerden başlamak üzere beslenme, fiziksel aktivite ve medya kullanımı ile ilgili önerilerde bulunmaktadır. Yeni doğan ve bebeklerde emzirme; mektep öncesi dönemde, su, şekersiz içecekler, meyve, sebze, tahıl ürünlerinin bol miktarda tüketimi ve şekerli gıdaların az tüketilmesi; 3-5 yaşlarından itibaren günde en az 60 dakika fiziksel aktivite programlarının uygulanması obezitenin önlenmesinde merkezi bir rol oynamaktadır. Ayrıca, çocukların döşek odalarında televizyon bulundurulmaması, sosyal medya erişimlerinin sınırlandırılması ve oturarak geçirilen abes zamanların azaltılması obezitenin önlenmesi için alınabilecek önlemler arasındadır.”

“YILDA 650 BİN OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ AMELİYATI UYGULANIYOR”

Diyet ve egzersiz tedavilerine karşın kalıcı kilo kaybı sağlanamayan ve obezite ile ilişkili ek hastalıkların olduğu obez bireylerde, cerrahi tedaviler giderek artan oranlarda uygulanmaktadır. Günümüzde obezitenin tedavisinde en etkili ve kalıcı tedavi yöntemi ise obezite ameliyatları olarak kabul edilmektedir. Gövde kitle indeksi > 40 kg/m2 veya VKİ > 35 kg/m2 olan ve obezite ile ilişkili bir hastalığı olan bireyler ameliyat olabilmektedir. Bilhassa müsait hastalardaki surat güldürücü sonuçlarıyla dünyada yılda yaklaşık 650.000 obezite ve metabolik cerrahi ameliyatı uygulanmaktadır. Dünyada Amerika Bileşik Devletleri başta olmak üzere, Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde obezite ameliyatları yaygın olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda ameliyat oranlarının giderek artmasıyla yılda yaklaşık 20.000 ile 25.000 arasında ameliyat uygulanmaktadır.  

“ETİKET OKUYUN, DOĞRU ALIŞVERİŞ VE FİZİKSEL AKTİVİTE YAPIN!”

Obeziteyle mücadelenin ilk adımı olan obeziteyi engelleme ve sağlıklı beslenme eğitimi artık bütün dünyada okullarda ve ilgili sivil cemiyet kuruluşlarının çalışmalarıyla halka aşılanmalıdır. Paketlenmiş̧ gıdaların etiketlerinin okunması ve doğru alışveriş̧ topluma öğretilmeli, kişiler çocukluk çağlarından itibaren fiziksel aktivitenin önemi ile ilgili bilinçlendirilmelidir. Obezitenin tedavisinde multidisipliner bir yaklaşımda bulunmak, tedavinin başarısını etkileyen en mühim faktördür.”

Alper Tandoğan

Projeyi destekleyen Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye Uğraş Birimi Direktörü Alper Tandoğan ise “Obezite gibi önlenebilir küresel bir sıhhat sorununa karşı toplumu ve bilhassa istikbal nesilleri yetiştiren aileleri bilgilendirmenin önemine inanıyoruz. “Obezite için Harekete Geç!” projesi obezite ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlarken, risk taşıyan bireylerin de bir an evvel harekete geçerek sağlıklarını denetim altına almalarına çağrıda bulunuyor. Fazla değerli hocalarımızın liderliğinde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ni bu projede desteklemekten aka sevinç duyuyoruz. Buradan aldığı güçle başlayan projeyi Sıhhat Bakanlığı’nın katılımıyla farklı illere ve farklı merkezlere taşımayı planlıyoruz” dedi.

VİDEO: TÜRKİYE’DE OBEZİTE ARTIYOR!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ