Ekonomi

Öğrencilere 6 bin TL geri ödemesiz burs müjdesi! Geri ödemesiz burs başvuruları nasıl yapılır?

Milyonlarca öğrencinin beklediği beklediği müjde geldi. Yüksek Öğretim Kurumu, bu sene de öğrencilerin yüzünü güldürmeyi sürdürüyor. Birbilenesorduk’tan Haktan Özkaynak’ın haberine göre, alınan yeni bir karar ile birlikte, üniversite öğrencilerine geri ödemesiz burs ödemeleri gerçekleştirilecek. Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, verilecek olan bu burs, başarı bursu şeklinde verilecek.

Yine aktarılan son dakika detaylarına göre, bu nedenle de bu burs fırsatından her öğrenci yararlanamayacak. Bazı belirli bölümlerde başarılı olan üniversite öğrencilerine YÖK geri ödemesiz burs verecek.

Peki YÖK hangi öğrencilere burs verecek? Geri ödemesiz burs nasıl alınır? Geri ödemesiz burs başvurusu nasıl yapılır?

pexels pixabay 53621 2 1
BURS

TERCİH DÖNEMİNDE HANGİ BÖLÜMLER SEÇİLMELİ?

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, Yüksek Öğretim Kurumu, tercih dönemi esnasında uygulanması gereken şartları yerine getiren öğrencilere, geri ödemesiz olarak başarı bursu verecek. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği söz konusu bu bursu almak için ise üniversite tercihi gerçekleştirilecek olan öğrencilerin temel bilimler bölümlerini, tercih listelerinden ilk 15 sırada bulundurması gerekli. Yine bununla beraber ilk 3 tercihinden birine yerleşebilen öğrenciler, YÖK tarafından başarı bursu alacak.

Temel bilimler bölümleri şu şekilde:

-Kimya
-Matematik
-Fizik
-Biyoloji

pexels karolina grabowska 6958563 1
yök

YAPAY ZEKAYA İLGİ BÜYÜK

Yine konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika detaylarına göre, Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi kapsamında alınan yeni kararlar ile beraber YÖK, belirli birkaç farklı bölümü de verilecek geri ödemesiz bursa dahil etti.

YÖK tarafından ekler bölümler şu şekilde:
-Veri Mühendisliği
-Yapay Zeka Mühendisliği
-Yapay Zeka

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, listelenen bu bölümlere yerleşmiş olan öğrenciler de eğer burs koşullarını sağlayabilirse, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından verilecek olan geri ödemesiz başarı bursunu almaya hak kazamıyor.

Yine ayrıca verilen bilgilere göre, söz konusu bu bölümlere ilk 3 sırada yerleşen öğrenciler, YÖK tarafından geri ödemesiz başarı bursu almaya hak kazanıyor.

GERİ ÖDEMESİZ BURS KAÇ YIL ALINIYOR?

Yine en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alan burs ücretlerinin kaç sene boyunca hesaplara yatacağı. Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika detaylarına göre, YÖK tarafından yapılan açıklamada başarı destek bursunun öğrencilik hayatı boyunca ödeneceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu