Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri %100 Zam Alıyor!

  • 14 Aralık 2018
  • 1.968 kez görüntülendi.
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri %100 Zam Alıyor!
Konu Altı

Öğretmenlerin girdiği ek derslerden aldığı ücretlere %100 oranında zam yapılacak. Ek göstergeler ise 3600’e çıkarılacak. Bunun yanı sıra mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayelerinde Hazine tarafından yapılan kesinti oranı %15’ken bu oran %1’e inecek. Alınan bu kararla birlikte öğretmenler sevinçli.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan 2. 100 Günlük Eylem Planı’nda çok sayıda yeni eylem bulunuyor. Bu husus dahilinde öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilecek olduğu bilgisi paylaşıldı. Ek ders ücreti karşılığında görev alan öğretmenlerin ise ek derslerden aldıkları paralar %100 oranında yükseltiliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün açıklığa kavuşturulan 2. 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Milli Eğitime yönelik çok sayıda yenilik kendini gösterdi. Bu hususta temel eğitim ve ortaöğretimde yapılacak denklik işlemlerinin tamamının elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayacak büyük bir ağ kurulacak. Eğitimde, yerli ve milli değerlendirme araçları da uygulama kapsamına alınacak. Okul öncesi gerçekleştirilen eğitimde derslik ihtiyaçlarına çözüm üretilebilmesi için toplam 6 farklı şehirde 50 taşınabilir sınıf ortaya çıkarılacak.

Öğretmenler 3600 Ek Gösterge ve Zam Alacaklar

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş döneminde herhangi bir sınava tabi tutulmadan okullara yerleştirme kriterleri tekrardan ele alınacak. Öğretmenlerin ise ek göstergeleri 3600’e çıkartılacak. Ek ders ücreti karşılığında görev alanların ise ek ders ücretlerinde %100 oranında zam alacağı bilgisi ulaştırıldı. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesi üzerinde Hazine tarafından kesilen %15’lik oran %1’e indirilecek ve üretimin artırılması sağlanacak. Okuma kültürünü artırmak için de kalkınmada öncelikli yörelerin tamamında 255 tane zenginleştirilmiş kütüphane hizmet vermeye başlayacak.

600’den Fazla Okul Kurulacak

Tekli eğitime geçilmesinin her kurum tarafından yapılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber toplam olarak 6.000 derslik kurulacak. Yerli ve milli savunma sanayinin ihtiyaç duymakta olduğu nitelikli insan gücünün de yetiştirilebilmesi amacıyla ASELSAN, TAİ, HAVELSAN gibi kurumların tamamıyla işbirliği içerisine girilecek.

Öğretim programları, yayımlanan ya da yayımlanacak olan ulusal meslek standartları ve iş güvü piyasası ihtiyaçları kapsamında güncelleme alacak. Toplam olarak 54 farklı şehirde 648 farklı okul hizmet vermeye başlayacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ