Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar: Kaliteli ekmek obezite yapmaz

  • 04 Nisan 2018
  • 383 kez görüntülendi.
Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar: Kaliteli ekmek obezite yapmaz
Konu Altı

Kaliteli ekmeğin obezite yapmadığını, kalitesiz ve zirai ilaçları barındıran ham maddeden yapılan ekmeklerin obezite nedeni olabileceğini belirten Radyasyon Onkoloğu Yrd. Doç. Yavuz Dizdar, ”Ekmekle obezite arasında hiçbir münasebet yok. Kalitesiz ekmekle obezite arasında münasebet olabilir” dedi.İlişkili Haberler

  • Kanserin en mühim nedenleri: Obezite ve sigara
  • Obezite tat alma duyusunu köreltiyor
  • Yavaş aş obezite riskini azaltıyor

Ekmeğin obeziteye sebep olup, olmadığına ilişkin tartışmaları değerlendiren İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, buğdayın, tohumundan yetişme ve un haline gelmesi evresinde usulüne müsait yapılan ekmeklerin besleyici ve sağlıklı olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

Ekmek bir şekilde bizim beslenmemiz için şart; ama nasıl ekmek olacak, gerçek ekmek olacak. Tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği olabilir. Ekmek iyi yaparsanız çok iyi bir şey, yapamıyorsanız gidin alın. Aldığınız yerde, ekmeği iyi yapıyorsa tekrar mesele yok. Glisemik indeksi yükseltir, şeker hastalığına zemin hazırlar, gibi sorunların nedeni ekmek değil. Besin maddelerinin içerisinde başta ziraat ilaçlarının uygunsuz kullanımı nedeniyle çok çok vücuda toksin alınıyor. Ekmeğin zararı o toksinlerin vücutta birikiyor olmasından çıkıyor. Ekmekte kaynaklanmıyor. Daha çok mahsul almak için ziraat ilaçları bolca atılıyor. Bu ilaçlar bitkinin bünyesinden atılmadan biz yersek, bizim de vücudu çözmeye başlıyor. Çözünce de ekmek alerji yapmazken, alerji yapmaya başlıyor. Ekmeğin mayalanması gerekiyor. Mayalandığı takdirde ekmek son radde besleyici; çünkü mayalama sindirim için değil, zenginleşme için gerekiyor. Ters takdirde buğdayın doğrudan ununu tüketerek aynı zenginlikte besini temin edemiyorsunuz.” 

‘KALİTESİZ EKMEK OBEZİTE YAPAR’

Ekmekle obezite arasındaki ilişkiyi de açıklayan Yrd. Doç. Dr. Dizdar, kaliteli ekmeğin kilo yapmayacağını; ancak kalitesiz ve içinde katkı maddesi bulunan ekmeklerin obeziteye sebep olabileceğini belirterek, şunları söyledi: 

“Ekmekle obezite arasında bence hiçbir münasebet yok. Kalitesiz ekmekle obezite arasında münasebet olabilir. Bir hamburger ekmeğinden hiçbir şey olmaz. Bozulmaz, içerisinde bir yığın katkı maddesi var. Ekmek deseniz zaten ekmek değil. Ama doğru düzgün bir ekmek yerseniz zaten doyarsınız. İki dilimden çok da yenmiyor. Alsınlar lütfen denesinler verdikleri parada da gözleri kalmasın. Kaliteli ekmeği keser keser tüm hafta yersiniz. Diğer ekmek zaten kuruyor içi boş. Kaliteli ekmek kilo yapmaz. Fazla yüksek basınçlı değirmen kullanmayın diyoruz. Bembeyaz bir un elde ederseniz onun artık besleyici bir unsuru kalmıyor. Toprakla ilgili mesele olmadığı sürece buğdaydan kilo ya da sıhhat sorunu oluşturacak ekmek olmaz.”

VİDEO: EKMEK ZARARLI MI?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ