Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Orta Amerika Ülkesi El Salvador’u Osmanlı Torunu Yönetecek!

  • 04 Şubat 2019
  • 1.853 kez görüntülendi.
Orta Amerika Ülkesi El Salvador’u Osmanlı Torunu Yönetecek!
Konu Altı

Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinin ilk ayağında en fazla oy alan isim Osmanlı torunu Nayib Bukele olarak kendini gösterdi. Seçmenlerin verdiği oyların %25.5’lik bölümüne sahip olmayı başaran Bukele’nin, 10 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerin 2.turunda ise devlet başkanı olarak sandıktan çıkması tüm halk tarafından bekleniyor.

Orta Amerika ülkeleri arasında yer alan El Salvador’da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinin ilk ayağında, Osmanlı torunu olmasıyla bilinen Nayib Bukele, oy çokluğuyla 1.olan isim olmayı başardı. Ataları Filistin topraklarından Osmanlı Pasaportu ile birlikte El Salvador’a göç yapmış olan Bukele, yapılan seçimde oyların %25.5’luk bölümüne sahip olmayı başardı.

İlk Turda En Fazla Oy Bukele’nin Oldu

Sağcı Ulusal Birlik İttifakı’nın adayı olarak dikkat çeken Bukele, geçerli olan oyların toplam 360.626 tanesine sahip olmayı başararak, ilk tur sonucunda en fazla oy sahibi olan aday olarak dikkat çekti. Bukele’nin ardından gelen isimler ise 222.386 oy alan Carlos Calleja ve 104.781 oy alan Hugo Martnez olarak n plana çıkıyor.

2.Turda Devlet Başkanı Olacak

Nayib Bukele, ülkede hızla devam etmekte olan ve büyük bir sorun haline gelen çete şiddeti ve yüksek yaşam maliyeti sebebiyle geleneksel partilerin yoğun miktarda yıpranmasını fırsat bilerek kolları sıvadı. Bukele’nin 10 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimler sonucunda devlet başkanı olarak seçilmesi; tüm halk tarafından bekleniyor.

Oy Vermeye Giderken Arap Kıyafeti Giydiler

Bukele taraftarları oy vermek için Arap kıyafeti giyerek sandık başına gittiler. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Bukele’nin ilk tur lideri olduğunun görülmesi, aynı kıyafetlerle sevinç organizasyonlarının gerçekleştirilmesine sebebiyet verdi.

Kimdir?

Başkent San Salvador’un eski Belediye Başkanı olan ve bu bölgeyle ilgilenen Bayip Bukele kökleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dnem egemen olarak yer aldığı Filistin’den gelme. Bukele, 20.yüzyıl başladığı sıralarda Filistin topraklarında yaşarken birden bire Güney Amerika’ya göç etme kararı alan ve bu kararı uygulayan ailenin çocuğu.

Bukele’nin babası dünyaca ünlü Müslüman bir iş adamı ve ayrıca yerel imam. 1981’de hayata gözlerini açan Bukele’nin doğum yeri San Salvador. Genç hayatta iş hayatına atılmıştır ve otomotiv sektörüne yönelmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ