Gündem

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı! KPSS iptal mi edilecek?

KPSS SORULARINDA SIZDIRILMA İDDİASI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!

Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının sızdırıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. KPSS sorularının sızdırılması iddiasıyla sınava giren adaylar isyan ederken, bir hamle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. İddianın duyulmasının ardından Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla birlikte ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

Son dakika gelişmesi bu sefer ÖSYM’den geldi. Ntv.com.tr‘de yayınlanan haberin içeriğine göre; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemden düşmeyen 2022 KPSS oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi. Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika detaylarına göre, 2022 KPSS sorularının Yediiklim Yayınevi’nin soruları ile benzerlik göstermesi bugün tüm gün boyunca sosyal medyada gündem olmuştu. Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının sızdırıldığı iddialarının ortaya çıkmasının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine herhangi bir atama gerçekleştirilmedi.

KPSS İLE İLGİLİ NE YAŞANIYOR?

Savunulan iddiaya göre, KPSS’de çıkan coğrafya, tarih, matematik gibi farklı alanlardaki 20’yi aşkın soru, sınavdan önce adı geçen bir yayınevinin deneme sınavlarında yer aldı. Hatta bazı soruların aynı zamanda kursu da olan o yayınevinin sosyal medya platformlarında öğretmenler tarafından da çözüldüğü öne sürüldü. Bu iddia, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan ÖSYM tarafından yalanlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TALİMAT GECİKMEDİ!

recep tayyip erdogan dolmabahce ofisi aa 1826747

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise olayın tüm ayrıntılarıyla araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat verdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama kapsamında “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin gündemde yer alan iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede titizlikle incelenecek, neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.” ifadeleri yer aldı.

ÖSYM BAŞKANI PROF. DR. HALİS AYGÜN KİMDİR?

1968 yılında Giresun Şebinkarahisar’da doğan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün,1989 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını 1992 yılında aynı üniversitede tamamlamıştır. Halis Aygün, doktorasını 1997’de London City University’de tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü, Topoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak görev yapan Aygün, Kocaeli Üniversitesi’nde 1998’de yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2006 yılında da profesör unvanlarının sahibi oldu. Halis Aygün, 6 Eylül 2018’de ÖSYM Başkanlığı’na atama yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile ÖSYM Başkanlığı görevine başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu