Gündem

ÖSYM Başkanlığı’na Bayram Ali Ersoy getirildi! ÖSYM’de neler oluyor? Sınav iptal edilecek mi?

KPSS SORULARININ SIZDIRILMASI SONUCU ESKİ ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINMIŞTI!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Profesör Doktor Bayram Ali Ersoy getirildi. KPSS sorularının bir yayınevinin deneme sınavındaki sorularla benzerlik göstermesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı verdi. Akabinde ise ÖSYM Başkanı Profesör Doktor Halis Aygün görevden alındı. Olaya ilişkin beş koldan ayrı ayrı inceleme yürütülürken DDK’nın suç duyurusu neticesinde soruşturma açıldı. Adaylar şimdi de sınav ‘iptal edilir mi’ diye merakla bekliyor.

KPSS’DE NELER YAŞANDI?

Cnnturk.com.tr‘de yer alan habere göre; pazar günü yapılan ve 120 sorunun test şeklinde sorulduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ’nin ardından “sızıntı” iddiaları gündeme geldi. İki oturumda yöneltilen 20’nin üzerinde sorunun deneme testlerinde çıkan sorularla yüksek oranda benzer olduğu iddia edildi. Sınava katılan bazı adaylar, KPSS’deki sorular ile Yediiklim Yayınevi’nin deneme testlerindeki soruların birebir aynı olduğunu sosyal medyadan paylaşmıştı. Sınavı yapan ÖSYM, iddiaların asılsız olduğunu savunurken, yayınevi yetkilileri ise “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok. Bu bir tesadüf” dedi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DDK’ya inceleme talimatı verdi ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevinden alındı.

pexels pixabay 159844

DDK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!

DDK yetkilileri dün ÖSYM’ye müfettiş gönderdi ve inceleme başlattı. DDK Başkanı Yunus Arıncı, “Ortada büyük bir sorun görünüyor. KPSS ile ilgili olan bu sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek” dedi. Ardından DDK iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı. Savcılığın soruşturma başlatması üzerine, Ankara Emniyeti de dün akşam Yediiklim Yayınevi’ne operasyon düzenledi. Ankara’da yayınevine ait 2 farklı adreste arama gerçekleştirildi. Soruşturmada savcılık tarafından görevlendirilecek bilirkişi heyeti “sızıntı” iddialarına sebep olan 2022 KPSS Lisans oturumundaki soru kitapçıklarını titizlikle inceleyecek. Bunlar yayınevinin soru kitapçıkları ile de karşılaştırılacak. Soruların aynı olduğunun tespiti halinde ise, sızıntının kaynağı ve bunun sorumluları tespit edilecek. Yayınevinden gelen açıklamaya göre de; “Denetleme sürecindeyiz. ÖSYM ile ilgili konuyla alakalı bilgiler verildi” açıklamasında bulundukları belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu