Gündem

ÖSYM Başkanlığı’na getirilen Bayram Ali Ersoy kimdir? Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kaç yaşında, nereli?

İŞTE ÖSYM BAŞKANI BAYRAM ALİ ERSOY’UN ÖNCEKİ GÖREVLERİ!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Profesör Doktor Bayram Ali Ersoy getirildi. KPSS sorularının Yediiklim yayınevinin deneme sınavındaki sorularla benzerlik göstermesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı verdi. Akabinde ise ÖSYM Başkanı Profesör Doktor Halis Aygün görevden alındı. Olaya ilişkin beş farklı koldan ayrı ayrı inceleme yürütülürken DDK’nın suç duyurusu neticesinde soruşturma açıldı.

Cnnturk.com.tr‘de yer alan habere göre; pazar günü yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ’nin ardından “sızıntı” iddiaları gündeme geldi. İki oturumda yöneltilen yirminin üzerinde sorunun deneme testlerinde çıkan sorularla yüksek oranda benzer olduğu iddia edildi. Sınava katılan bazı adaylar, KPSS’deki sorular ile Yediiklim Yayınevi’nin deneme testlerindeki soruların birebir aynı olduğunu sosyal medyadan paylaşmıştı. Sınavı yapan ÖSYM, iddiaların asılsız olduğunu savunurken, yayınevi yetkilileri ise “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok. Bu bir tesadüf” dedi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DDK’ya inceleme talimatı verdi ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanı kararıyla görevinden alındı.

ÖSYM’YE YENİ İSİM!

pexels andy barbour 6684211 1

Halis Aygün’ün görevden alınmasının ardından göreve kimin getirileceği merak ediliyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla ÖSYM’nin yeni başkanının kim olacağı belli oldu. Bu karar sonrasında ÖSYM’nin yeni başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy oldu ve Ersoy’un hayatıyla ilgili detaylar da merak konusu oldu. Peki, ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, önceki görevleri nelerdir? İşte Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy hakkındaki tüm merak edilenler…

PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

ÖSYM yeni başkanı olan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 1974 İstanbul doğumludur. Ispartalıdır. İlk orta ve liseyi İstanbul da tamamlayıp, 1991-1996 yılları arasında ODTÜ Matematik öğretmenliği bölümünü bitirdi. 1999 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında doktorasını YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında tamamladı. 2008-2009 yılında Univercity of Cincinnati de post doktora için ABD de 1 yıl bulunan Ersoy, 2012 yılında doçent ve 2017 yılında profesörlük unvanlarını kazandı.

2017’den beri Italian Journal of Pure and Applied Mathematics adlı bilimsel dergide değerlendirme kurul üyesi görevinde bulunan Ersoy’un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor. Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında pek çok araştırmalar yaptı. Ayrıca cebir alanında da ulusal kitapları vardır. 5 doktora ve 1 yüksek lisans danışmanlığı devam eden Ersoy, ESAM İstanbul temsilciliğini yürütmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Ersoy iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu