Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Oyunlarda Şiddet Ögesi Gerçekten Büyük Bir Sorun mu?

  • 15 Haziran 2018
  • 2.170 kez görüntülendi.
Oyunlarda Şiddet Ögesi Gerçekten Büyük Bir Sorun mu?
Konu Altı

Çoğumuz oyun oynamayı çok seviyoruz. Aksiyon ve maceraya oturduğumuz yerden iç olma fikri ile ekranda gördüklerimiz hepimizi etkiliyor. Ancak vakit vakit video oyunları ‘bağımlılık’ ve ‘şiddete meyil’ gibi mevzu, bahis başlıklarıyla anılıyor. Bu konuda da ise henüz bir düşünce birliği sağlanmış değil. Geçtiğimiz günlerde konuyla yakından alakalı bir habere yer vermiştik, 9 yaşında bir kız çocuğunun oyun pahasına tuvalete gitmeyerek altını ıslatmış, ailesine saldırgan tavırlar sergilemişti…

Fortnite Bağımlılığı Yüzünden Tuvalete Bile Gitmeyen 9 Yaşındaki Kız Çocuğu, Tedavi Görmeye Başladı

Tabii ki böyle durumlarla karşılaşmayı asla istemiyoruz ve özellikle küçük yaştaki oyuncuların aileleri gözetiminde oyun oynamalarında bir sakınca olmadığı da herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Ancak böyle ‘istisna’ oyuncu gruplarını dışarıda bırakarak umumi bir değerlendirme yapacak olursak, pek çok uzmana göre oyunlardaki şiddetin gerçek hayata yansıması durumu aslında mümkün değil.

Peki bu düşünce hangi düşüncelere dayanıyor?

Oyun geliştiricileri, aslında biz doğrudan ayrım etmesek de, oyun evreni ile aramıza gerçekliği kıracak bazı şeyler ekliyorlar. Oyun menüsü bunun en net örneği. Bunun dışında ise pek çok oyunda insan gözünden çıkarak birdenbire dünyaya gerçekte bakamayacağımız bir bakışla bakmamızı sağlayan kamera açıları da öyle. Oyun oynarken karakterimizle özdeşleşmemiz hep an meselesi. İşte bu yaşanırsa ve yoğun olarak şahıs bunu tekrarlarsa, ortaya bir problem çıkıyor. Ama oyunların evrenleri buna hiçbir vakit ruhsat vermiyor.

Örneğin LoL’de oyuna bakışımız hep üçüncü bir kişinin gözünden oluyor. Etrafta yaşanan her şeye yargıç oluyoruz ve bu bizi oyunun içinde tutuyor ama aynı zamanda karakterle doğrudan bağ kurmamızı engelliyor çünkü bilincimiz ‘gerçekte böyle göremeyeceğimizi’ biliyor. Böylece oyunla kişisel olarak bağ kurma oranımız da azalıyor.

Oyun oynamayı çok seven insanların bunu bir tür ‘özgürleşme ve kaçış’ olarak tanımladığı biliniyor. İşte bu ‘gerçek hayattan kaçış’ aslında tam olarak şiddetin oyuncular için bir tehlike olmadığı tezini destekliyor. Çünkü oyuncu, kaçtığı yerin gerçekle alakası olmadığını en başından beri biliyor. Üstelik pek çok oyunda ‘insan olmayan’ karakterlerle de oynuyoruz ve bu da gerçekliğin kırılmasını sağlayan önemli bir etken. Elflerin ya da cücelerin olmadığını biliyoruz ama karakterimizi yaratırken bu ırkları seçebiliyoruz.

Oyun Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Muhteşem 5 Modu!

Kısacası, her ne kadar bu tartışmanın son bulmayacağını bilsek de, bilinçli bir oyuncu olduktan sonra oyun içinde yer saha şiddeti gerçek hayata taşımamız söz konusu değil. Doğal ki oyunla bağlantısı kesilince sinir krizi geçiren, yenildiğinde ailesine bağırığ çağıran, esas ihtiyaçlarını ve eğitimini art plana itip oyunlarda yaşayan kişiler için onay vermemiz mümkün değil. Ancak kişinin kendi limitlerini koyması ve bunlara uyması en büyük özgürlüktür. Dolayısı ile şayet babanız ‘kalk artık o bilgisayarın başından’ dediğinde sinirleneceğinize, bilgisayarın başından kalkacağınız vakti bilinçlenerek siz seçerseniz, tüm sorunlar çözülmüş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ